Odszkodowanie za wypadki przy pracy
Nasza kancelaria świadczy pomoc osobom, którym ze względu na uszczerbek na zdrowiu należy się odszkodowanie za wypadki przy pracy i w rolnictwie. Jeżeli winny jest pracodawca, to do niego należy kierować roszczenia poprzez złożenie wniosku o wypłatę zadośćuczynienia z uwzględnieniem uzyskanego odszkodowania z ZUS. Winny zdarzenia powinien wówczas naprawić całkowicie powstałą krzywdę. Osobą odpowiedzialną za uszczerbek na zdrowiu i inne urazy może być też inny podmiot – wówczas roszczenie skierujemy do niego.
Co kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym podaje, że jest to wydarzenie, które odznacza się 4 cechami. Aby spełnić definicję, powinno ono:
• być wywołane zewnętrznym czynnikiem,
• doprowadzić przynajmniej do powstania urazu,
• być nagłe,
• nastąpić w związku z wykonywaną pracą.
Pomagamy również uzyskać rekompensatę za straty powstałe podczas drogi do pracy, np. z powodu dziurawego bądź nieodśnieżonego chodnika.
Wypadki podczas pracy na roli
Nieszczęśliwe i często tragiczne w skutkach wypadki mają miejsce także podczas wykonywania codziennych czynności w gospodarstwie rolnym. Roszczenia w tym przypadku można podzielić na dwa rodzaje – odszkodowania za wypadki w rolnictwie powodujące szkody na osobie oraz powodujące szkody na mieniu. W takich sytuacjach rekompensaty są wypłacane z ubezpieczenia OC.
Komu należy zgłosić wypadek przy pracy?
Jeśli Twój stan zdrowia Ci na to pozwala, osobiście poinformuj przełożonego o tym, co miało miejsce. Oprócz tego powinieneś w możliwie największych szczegółach opowiedzieć badającemu Cię lekarzowi o okolicznościach zajścia oraz wskazać świadków zdarzenia. Rzetelna dokumentacja medyczna stanowi bardzo ważny dowód oraz jest wymagana przez ZUS. Przełożony zaś powinien w ciągu 14 dni od zajścia sporządzić protokół powypadkowy, w którym ustali dokładny przebieg zdarzenia. Pamiętaj, że Ty także masz wpływ na jego ostateczny kształt, więc miej na uwadze, jakie treści są w nim zawarte.
Jeśli wszystko wskazuje na to, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, zgłoś w ZUS chęć dochodzenia swoich roszczeń z tytułu doznanych urazów, a następnie złóż wymaganą przez ubezpieczyciela dokumentację.
Do kiedy można wnioskować o odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Choć niektóre przepisy stanowią, że o powstałej krzywdzie bądź urazie osoba zatrudniona powinna jak najszybciej poinformować swojego przełożonego. Zarazem jednak stwierdza się, że może to mieć miejsce także po ustaniu przeszkód, które uniemożliwiają złożenie takiego zawiadomienia – górną granicą jest tu okres 3 lat liczony od zdarzenia. Jeśli poszkodowany będzie dochodził swoich praw na drodze cywilnego procesu sądowego, wówczas termin ten wydłuża się do 10 lat. Poszkodowany może zatem złożyć stosowne dokumenty nawet po ustaniu zatrudnienia w danym miejscu. Należy jednak mieć pewność, że do zajścia doszło, gdy osoba poszkodowana była objęty ubezpieczeniem społecznym.
Na jakiej formy rekompensatę można liczyć?
W zależności od tego, jak poważny jest doznany uraz, komisja lub ZUS może przyznać następujące świadczenia. Są to między innymi:
• dodatek rehabilitacyjny odpowiadający Twojej pensji (liczonej brutto); przyznaje się go wówczas, kiedy prawidłowa terapia daje nadzieję na odzyskanie pełnej sprawności,
• jednorazowa zapomoga, jeśli doznany uszczerbek na zdrowiu jest stały lub ma charakter długotrwały,
• zasiłek chorobowy, jeśli źródłem Twojego urazu jest wypadek lub choroba powszechna wśród osób wykonujących ten sam zawód,
• renta szkoleniowa lub z tytułu niezdolności do pracy; pierwsza z nich przyznawana jest na okres wymagany do uzyskania umiejętności pozwalających na zdobycie doświadczenia w innym zawodzie.
Co przekreśla szansę na uzyskanie odszkodowania?
Jeśli komisja mająca na celu zbadanie okoliczności zdarzenia udowodni uchybienia z Twojej strony, będzie to oznaczać, że nie otrzymasz nawet ułamka normalnie przysługującej Ci kwoty. Czynnikami dyskwalifikującymi podczas postępowania są między innymi:
• niezachowanie należytej ostrożności, lekkomyślnie zachowanie,
• rażące złamanie przepisów BHP, które jesteś zobowiązany/a przestrzegać,
• wykonywanie niebezpiecznych czynności pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.