Odszkodowanie za wypadki przy pracy
Obowiązujące przepisy prawa narzucają na pracodawców obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu pracy. W praktyce nawet pomimo przestrzegania zasad BHP, stosunkowo często dochodzi do różnorakich wypadków w zakładach pracy. Skutki wypadków przy pracy wykraczają poza problemy zdrowotne. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i podreperować domowy budżet środkami finansowymi z odszkodowania za wypadek przy pracy.
Co to jest wypadek przy pracy?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 nr 199 poz. 1673), wypadek przy pracy to:
nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych lub podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia lub w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Warto jednak podkreślić, iż ZUS oraz poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają swoje własne definicje wypadków przy pracy. Co oznacza, że definicje wypadku przy pracy mogą się między sobą różnić.
Wypadki przy pracy
Ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania się do zasad BHP w miejscu pracy, a także zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Pomimo tego obowiązku, w dalszym ciągu dochodzi do licznych wypadków przy pracy w zakładach pracy. Do września minionego roku stwierdzono w Polsce aż 43600 wypadków przy pracy, z czego 149 wypadków było śmiertelnych. Najliczniejszą grupę stanowiły wypadki przy pracy w przetwórstwie przemysłowym. Przyczyną ponad połowy wypadków przy pracy w 2021 r. było niewłaściwe zachowanie się pracownika. Z kolei skutkiem większej części wypadków przy pracy były urazy kończyn. Należy jednak zwrócić uwagę, że wypadki przy pracy to nie tylko problemy zdrowotne. To w wielu przypadków brak możliwości podejmowania pracy oraz konieczność poniesienia kosztów finansowych. Dlatego warto jest ubiegać się o środki finansowe za wypadku przy pracy.
Do kiedy odszkodowanie za wypadki przy pracy?
Jeśli przytrafił Ci się wypadek przy pracy, nie musisz bezpośrednio po nim podejmować działań związanych z uzyskaniem odszkodowania z tego tytułu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nawet do trzech lat od wypadku przy pracy możesz starać się o odszkodowanie z tego wypadku przy pracy. Istotnym faktem jest, że nie musisz nawet już pracować w firmie, w której to się zdarzyło. Co ważne, odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy przysługuje Ci obok odszkodowania z ZUS. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przekroczenie terminu 3 lat, najczęściej powoduje, że utracisz możliwość uzyskania odszkodowania. Dlatego powinieneś wiedzieć, kto wypłaca odszkodowanie za wypadek przy pracy.
Skąd przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Powinieneś wiedzieć, kiedy przytrafi Ci się wypadek w pracy kto płaci, ile możesz otrzymać i jakie dokumenty będą Ci potrzebne do uzyskania wsparcia finansowego. Odszkodowanie za wypadek przy pracy przysługuje z różnych źródeł. Podstawowym źródłem, z którego możesz otrzymać odszkodowanie za wypadek w pracy jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz odszkodowania z ZUS za wypadek przy pracy, możesz otrzymać:
- odszkodowanie z polis NNW i grupowego ubezpieczenia,
- odszkodowanie od pracodawcy,
- odszkodowanie od innych podmiotów, które odpowiadają cywilnie za wypadek (np. potknięcie, ugryzienie przez psa, wypadek samochodowy, wina podwykonawcy).
Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy
Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy, a dokładniej jednorazowe odszkodowanie otrzymasz za uszczerbek na zdrowiu. ZUS wypłaca środki finansowe z tego tytułu zarówno ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi, jak i uprawnionemu członkowi rodziny, gdy ubezpieczony zmarł. Istotnym faktem jest, że odszkodowanie z ZUS nie przysługuje ubezpieczonemu, jeśli wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów BHP, które było przez niego spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa albo pracownik przyczynił się w stopniu znacznym do wypadku pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych lub w stanie nietrzeźwości.
Odszkodowanie z polisy NNW i grupowego ubezpieczenia za wypadek przy pracy
Odszkodowanie za wypadek w pracy z polisy NNW i grupowego ubezpieczenia przysługuje Ci wtedy, kiedy OWU polisy obejmują taką sytuację. Istotnym faktem jest, iż ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania za wypadek przy pracy, jeśli doszło do niego w pewnych sytuacjach wskazanych w treści polisy, np. w stanie nietrzeźwości. Przykładowo, według polisy NNW PZU, nie otrzymasz odszkodowania za wypadek w pracy, jeśli doszło do niego wskutek utraty przytomności spowodowanej przyczyną chorobową, z zastrzeżeniem że wyłączenie to nie dotyczy utraty przytomności spowodowanej atakiem epilepsji albo omdleniem z przyczyny innej niż choroba przewlekła (www.pzu.pl). Ale to niejedyne przesłanki wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli. Zerknij do OWU i sprawdź, jakie wyłączenia przewiduje Twoja polisa lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z nami.
Odszkodowanie od pracodawcy
Odszkodowanie za wypadek w pracy od pracodawcy przysługuje Ci w sytuacji, kiedy świadczenia uzyskane z ubezpieczenia wypadkowego nie rekompensują wszystkich doznanych w drodze wypadku w pracy szkód. W takiej sytuacji, jako pracownik, możesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów prawa cywilnego. Ty, jako poszkodowany, możesz wówczas wystąpić nie tylko o jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek majątkowy, ale również o zadośćuczynienie za skutki wypadku przy pracy, takie jak doznana krzywda oraz renty. Co ważne, nasze usługi są bezzaliczkowe, a złożenie pozwów w sprawach z zakresu prawa pracy w większości przypadków jest wolne od opłat sądowych.
Co możesz uzyskać oprócz zadośćuczynienia za wypadek przy pracy?
Oprócz zadośćuczynienia za wypadek przy pracy przysługuje Ci również:
- dodatek rehabilitacyjny odpowiadający Twojej pensji,
- zwrot poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji, opieki, dojazdów,
- jednorazowa zapomoga,
- zasiłek chorobowy,
- renta szkoleniowa lub z tytułu niezdolności do pracy.
Każdy wypadek jest dokładnie analizowany przez ZUS, który może znaleźć powody odmowy wypłaty odszkodowania. Ponadto możesz uzyskać pieniądze z własnych polis oraz z OC pracodawcy.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy i Tobie powinny być wypłacone pieniądze z tego tytułu, albo czy nie należy Ci się więcej, niż uznała firma ubezpieczeniowa, napisz do nas, bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy, co robić dalej:
Ile wynosi odszkodowanie
Wysokość odszkodowania uzależniona jest od tego skąd otrzymasz wsparcie finansowe. Odszkodowanie za wypadek w pracy z ZUS otrzymasz w wysokości odpowiadającej poniesionemu uszczerbkowi. Od kwietnia 2021 r. do końca marca 2022 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy wynosi 1033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile dostaniesz z ZUS, musisz zerknąć na cennik. Tabela ZUS zawiera zestawienie, ile procent ZUS przyznaje za określone uszkodzenia. Natomiast zadośćuczynienie za wypadek przy pracy z polisy pracodawcy zostanie Ci wypłacone w zależności od skutków wypadku, Twojego wieku, płci, ograniczeń w dalszym życiu.
Jak dochodzić odszkodowania za wypadek w pracy?
Odszkodowanie za skutki wypadku przy pracy otrzymasz z ZUS, jeśli zgłosisz pracodawcy wypadek, a następnie dopilnujesz, aby został sporządzony protokół powypadkowy. W dalszej kolejności powinieneś zgłosić swoje roszczenia. Potem złóż wniosek o odszkodowanie do ZUS lub do pracodawcy i czekaj na decyzję. Faktem jest, że brak umowy nie przesądza o tym, że nie otrzymasz odszkodowania za wypadek w pracy. Praca na czarno nie oznacza, że jesteś na przegranej pozycji. Odszkodowanie za wypadek w pracy bez umowy jest możliwe, jeśli pracodawca zdecyduje się przygotować protokół powypadkowy. Jeśli natomiast pracodawca odmawia, możesz zgłosić się do PIP w celu uzyskania pomocy w uzyskaniu od pracodawcy protokołu powypadkowego.
Uzyskanie odszkodowania za wypadek od pracodawcy możesz rozpocząć równolegle zgłaszając takie żądanie pracodawcy. Jeżeli nadal tam pracujesz, to pamiętaj, że przedawnienie następuje po 3 latach od wystąpienia szkody. Po rozwiązaniu umowy o pracę możesz więc skorzystać ze swoich uprawnień.
Jak zapłacić odszkodowanie po wypadku w pracy z polisy?
Jeśli interesuje Cię to, jak załatwić odszkodowanie po wypadku w pracy, powinieneś wiedzieć, że odszkodowanie z własnej polisy otrzymasz po złożeniu ubezpieczycielowi odpowiedniego wniosku wraz z dokumentacją. Wniosek o odszkodowanie możesz złożyć również drogą elektroniczną. Odmowa wypłaty odszkodowania za wypadek w pracy z ZUS i przez ubezpieczyciela, nie oznacza, że nie należy Ci się zadośćuczynienie za wypadek w pracy. W takiej sytuacji możesz wystąpić z roszczeniem do pracodawcy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące formy i treści odwołania, a także zasadności decyzji i tego, skąd możesz uzyskać odszkodowanie, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy Ci, czy Twoje roszczenia są zasadne i podpowiemy, co jeszcze możesz zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za wypadek przy pracy.
Ważne informacje
Nasza kancelaria świadczy pomoc osobom, którym ze względu na uszczerbek na zdrowiu należy się odszkodowanie za wypadki przy pracy i w rolnictwie. Jeżeli winny jest pracodawca, to do niego należy kierować roszczenia poprzez złożenie wniosku o wypłatę zadośćuczynienia z uwzględnieniem uzyskanego odszkodowania z ZUS. Winny zdarzenia powinien wówczas naprawić całkowicie powstałą krzywdę. Osobą odpowiedzialną za uszczerbek na zdrowiu i inne urazy może być też inny podmiot – wówczas roszczenie skierujemy do niego.
Co kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym podaje, że jest to wydarzenie, które odznacza się 4 cechami. Aby spełnić definicję, powinno ono:
• być wywołane zewnętrznym czynnikiem,
• doprowadzić przynajmniej do powstania urazu,
• być nagłe,
• nastąpić w związku z wykonywaną pracą.
Pomagamy również uzyskać rekompensatę za straty powstałe podczas drogi do pracy, np. z powodu dziurawego bądź nieodśnieżonego chodnika.
Wypadki podczas pracy na roli
Nieszczęśliwe i często tragiczne w skutkach wypadki mają miejsce także podczas wykonywania codziennych czynności w gospodarstwie rolnym. Roszczenia w tym przypadku można podzielić na dwa rodzaje – odszkodowania za wypadki w rolnictwie powodujące szkody na osobie oraz powodujące szkody na mieniu. W takich sytuacjach rekompensaty są wypłacane z ubezpieczenia OC.
Komu należy zgłosić wypadek przy pracy?
Jeśli Twój stan zdrowia Ci na to pozwala, osobiście poinformuj przełożonego o tym, co miało miejsce. Oprócz tego powinieneś w możliwie największych szczegółach opowiedzieć badającemu Cię lekarzowi o okolicznościach zajścia oraz wskazać świadków zdarzenia. Rzetelna dokumentacja medyczna stanowi bardzo ważny dowód oraz jest wymagana przez ZUS. Przełożony zaś powinien w ciągu 14 dni od zajścia sporządzić protokół powypadkowy, w którym ustali dokładny przebieg zdarzenia. Pamiętaj, że Ty także masz wpływ na jego ostateczny kształt, więc miej na uwadze, jakie treści są w nim zawarte.
Jeśli wszystko wskazuje na to, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, zgłoś w ZUS chęć dochodzenia swoich roszczeń z tytułu doznanych urazów, a następnie złóż wymaganą przez ubezpieczyciela dokumentację.
Do kiedy można wnioskować o odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Choć niektóre przepisy stanowią, że o powstałej krzywdzie bądź urazie osoba zatrudniona powinna jak najszybciej poinformować swojego przełożonego. Zarazem jednak stwierdza się, że może to mieć miejsce także po ustaniu przeszkód, które uniemożliwiają złożenie takiego zawiadomienia – górną granicą jest tu okres 3 lat liczony od zdarzenia. Jeśli poszkodowany będzie dochodził swoich praw na drodze cywilnego procesu sądowego, wówczas termin ten wydłuża się do 10 lat. Poszkodowany może zatem złożyć stosowne dokumenty nawet po ustaniu zatrudnienia w danym miejscu. Należy jednak mieć pewność, że do zajścia doszło, gdy osoba poszkodowana była objęty ubezpieczeniem społecznym.
Na jakiej formy rekompensatę można liczyć?
W zależności od tego, jak poważny jest doznany uraz, komisja lub ZUS może przyznać następujące świadczenia. Są to między innymi:
• dodatek rehabilitacyjny odpowiadający Twojej pensji (liczonej brutto); przyznaje się go wówczas, kiedy prawidłowa terapia daje nadzieję na odzyskanie pełnej sprawności,
• jednorazowa zapomoga, jeśli doznany uszczerbek na zdrowiu jest stały lub ma charakter długotrwały,
• zasiłek chorobowy, jeśli źródłem Twojego urazu jest wypadek lub choroba powszechna wśród osób wykonujących ten sam zawód,
• renta szkoleniowa lub z tytułu niezdolności do pracy; pierwsza z nich przyznawana jest na okres wymagany do uzyskania umiejętności pozwalających na zdobycie doświadczenia w innym zawodzie.
Co przekreśla szansę na uzyskanie odszkodowania?
Jeśli komisja mająca na celu zbadanie okoliczności zdarzenia udowodni uchybienia z Twojej strony, będzie to oznaczać, że nie otrzymasz nawet ułamka normalnie przysługującej Ci kwoty. Czynnikami dyskwalifikującymi podczas postępowania są między innymi:
• niezachowanie należytej ostrożności, lekkomyślnie zachowanie,
• rażące złamanie przepisów BHP, które jesteś zobowiązany/a przestrzegać,
• wykonywanie niebezpiecznych czynności pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.