Potrącenie pieszego i rowerzysty.
Bardzo często ofiarami wypadków drogowych są piesi oraz rowerzyści, czyli najsłabiej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do takich wypadków dochodzi w ostatnio coraz częściej m.in. ze względu na większą popularność roweru jako środka transportu przy jednoczesnym nieprzystosowaniu wielu polskich miast do nowej dynamiki ruchu drogowego. Rowerzyści oraz piesi mają niewielkie szanse w zderzeniu z samochodem i dlatego tego typu kolizje mają zazwyczaj tragiczne skutki.
Warto pamiętać, że odszkodowanie za potrącenie pieszego należy się każdemu poszkodowanemu, który nie został uznany za wyłącznego sprawcę wypadku. Sytuacja wygląda tak samo, jeśli chodzi o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty. Nawet jeśli sprawca wypadku nie został skazany, można dochodzić swoich roszczeń.
Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty lub pieszego
Zgodnie z polskim prawem szkoda pieszego, rowerzysty czy też pasażera pojazdu oparta jest na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że powstała ona w wyniku ruchu samochodu, a tym samym to kierowca ponosi odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu osób poszkodowanych. Wyjątkiem jest wystąpienie tzw. przesłanek egzoneracyjnych stwierdzających, że to nie kierowca jest odpowiedzialny za potrącenie pieszego, i tym samym zwalniających go z odpowiedzialności. Zaliczają się do nich między innymi:
• siła wyższa w postaci skrajnych zjawisk atmosferycznych,
• całkowita wina osoby trzeciej niebędącej kierowcą – w takim wypadku odszkodowanie będzie pokryte właśnie przez tę osobę, nie zaś przez polisę OC kierowcy.
Wypadek z winy pieszego lub rowerzysty
Odszkodowanie za potrącenie pieszego czy rowerzysty nie należy się poszkodowanemu jedynie w sytuacji, gdy do kolizji doszło z jego wyłącznej winy (np. wymuszenie pierwszeństwa, wtargnięcie na jezdnię w niedozwolonym miejscu, itp.). Podobnie stwierdzenie nawet częściowego przyczynienia się do wypadku przez osobę poszkodowaną stanowi dla ubezpieczyciela przesłankę, żeby obniżyć wartość wypłaconej kwoty. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kierowca potrąci jadące na rowerze dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia. Ze względu na fakt, że zgodnie z polskim prawem dzieci w tym wieku nie są w pełni odpowiedzialne za swoje czyny, nie działa tutaj przesłanka egzoneracyjna, która całkowicie zdjęłaby winę z kierującego samochodem.
Co może pokryć polisa OC sprawcy wypadku?
Ofiara wypadku może domagać się finansowego zadośćuczynienia między innymi za:
• doznaną krzywdę (fizyczną oraz psychiczną),
• zniszczone podczas wypadku przedmioty osobiste,
• poniesione koszty leczenia (w tym wydatki związane z lekami, wizytami u prywatnych specjalistów, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego itp.),
• koszty związane z koniecznością przekwalifikowania się, jeśli obrażenia doznane w wyniku potrącenia uniemożliwiają wykonywania dotychczasowej pracy,
• dochody utracone bezpośrednio wskutek potrącenia przez samochód lub inny pojazd.
Jeśli uraz, którego dozna rowerzysta lub pieszy, doprowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu, może to stanowić podstawy do ubiegania się także o wypłatę renty z polisy sprawcy. Bez względu na to, o pokrycie jakich kosztów będziemy wnioskować, warto zadbać o to, aby zbierać wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające oraz uzasadniające dane zakupy, aby ubezpieczyciel nie znalazł żadnej przesłanki pozwalającej je podważyć.
Potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym
Statystyki dotyczące wypadków w Polsce pokazują, że niestety bardzo często wypadki objęte zasadą ryzyka kończą się zgonem pieszego lub rowerzysty. W takich sytuacjach bliska rodzina oraz najbliżsi znajomi zmarłego bądź zmarłej mają prawo dochodzić roszczeń z tytułu poniesionych strat. Mogą one być związane z kosztami pogrzebu, pogorszeniem jakości życia (gdy np. zmarła osoba była głównym żywicielem rodziny), nie mówiąc o samym zadośćuczynieniu za śmierć bliskiej osoby w wyniku potrącenia samochodem.
W jakim czasie mogę otrzymać odszkodowanie?
Ustawa regulująca polskie prawo ubezpieczeniowe podaje dwa terminy, w jakich nasza sprawa może być rozstrzygnięta:
• 30 dni od zgłoszenia
• 90 dni od zgłoszenia
Pierwszy termin przewidziany jest dla wzorcowych sytuacji, kiedy nie ma żadnych problemów z dokumentacją, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma problemu z oceną zdarzeń. Jeśli ten termin zostanie przekroczony – np. ze względu na niekompletną dokumentację lub inne wątpliwości – wówczas ubezpieczyciel jest zobowiązany poinformować o tym na piśmie. Licząc zaś od chwili, gdy wątpliwości i braki zostały ostatecznie wyjaśnione, towarzystwo ma 14 dni na wypłatę należności – powinno to też nastąpić najdalej do 90 dni od daty pierwszego zgłoszenia. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, mamy prawo skierować sprawę na drogę sądową.
Sprawca uciekł lub nie posiada polisy?
Dochodzi czasem do sytuacji, w których po potrąceniu pieszego lub rowerzysty sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia lub okazuje się, że nie posiada ważnej polisy OC. Czasem zaś te powody są ze sobą powiązane. Nie oznacza to jednak, że pieszy traci szansę na uzyskanie odszkodowania za doznaną krzywdę. Instytucją wypłacającą świadczenia w takich sytuacjach jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z UFG skontaktuje się dowolne towarzystwo, któremu przekażesz swoją sprawę.