Potknięcia i poślizgnięcia
Jeśli potknąłeś się na dziurawym chodniku masz prawo żądać odszkodowania. Prawo do zadośćuczynienia masz także, gdy poślizgnąłeś w nieodśnieżonym miejscu lub na śliskiej nawierzchni. Kto je zapłaci? Ten, kto nie dopełnił swoich obowiązków. Będzie to najczęściej gmina albo spółdzielnia mieszkaniowa, czy też ten, kto musi odśnieżyć część chodnika.
Na dochodzenie zadośćuczynienia i żądanie zwrotu poniesionych kosztów masz trzy lata. Zobacz, w jakich sytuacjach możemy Tobie pomóc:
- odszkodowanie za upadek na nierównych chodniku,
- odszkodowanie za poślizgnięcie na chodniku, który był nieodśnieżony albo oblodzony,
- odszkodowanie za wypadek w sklepie,
- odszkodowanie za upadek na klatce schodowej,
- odszkodowanie za wypadek spowodowany dziurą w drodze.
Odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku
Odszkodowanie za upadek na chodniku przysługuje, gdy nawierzchnia była utrzymana w niewłaściwym stanie. Z pewnością potrafisz wskazać takie miejsca w swojej okolicy. Niejednokrotnie widziałeś, że nierówny chodnik może być zagrożeniem dla osób pieszych. Przyczyną upadku na chodniku może być nierówno ułożona kostka lub płytki chodnikowe, falująca wskutek korzeni drzew nawierzchnia, zapadnięte studzienki albo dziury w nawierzchni. Wystarczy chwila nieuwagi, skąpe oświetlenie i dochodzi do nieprzyjemnego zdarzenia. Skutki przewrócenia się na chodniku mogą być bolesne. Najczęściej dochodzi do złamań ręki, czy też nogi. Zdarzają się jednak także przypadki urazu głowy, który może mieć bardzo poważne konsekwencje.
W większości przypadków osobie poszkodowanej przysługuje odszkodowanie od gminy za upadek na chodniku. Najpierw należy jednak ustalić, czyją własnością jest chodnik. Może być to bowiem teren spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej, czy też innej instytucji. To bardzo ważne w procesie dochodzenia odszkodowania. Wniosek o odszkodowanie za upadek na chodniku musimy bowiem złożyć do właściwego podmiotu.
Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Zgromadzić dowody – oświadczenia świadków, zdjęcia miejsca zdarzenia, sporządzić szkic sytuacyjny. Następnie należy ustalić dane właściciela feralnego miejsca, od którego będziemy żądać odszkodowanie za wypadek na chodniku. To jest moment, w którym wielu poszkodowanych ma duży problem. Niełatwo jest ustalić winnego, zwłaszcza gdy kilka instytucji przerzuca się swoją odpowiedzialnością. Do skutecznego dochodzenia odszkodowania potrzebnych jest też mnóstwo dokumentów. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów z kancelarii odszkodowawczej, aby już na początku nie stracić szans na odszkodowanie. Dalsze postępowanie zazwyczaj przeprowadza ubezpieczyciel podmiotu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie chodnika.
Jak wysokie może być odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku? Wszystko zależy od skutków wypadku, a zwłaszcza od ustalonego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie za złamaną rękę czy nogę, albo też złamany palec to kwoty zadośćuczynienia od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo poszkodowanemu przysługuje zwrot wszelkich poniesionych kosztów leczenia, opieki, dojazdów. Za wypadek w drodze do pracy albo z pracy należy się pełnopłatne zwolnienie lekarskie. Jeżeli wypadek nie miał żadnego związku z pracą, albo poszkodowany utracił inne dochody, to polisa OC pokryje także różnicę w wynagrodzeniu.
Wypełnij formularz i za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie za upadek na chodniku
Odszkodowanie za poślizgnięcie się na nieodśnieżonym chodniku
W okresie zimowym poruszanie się pieszo po chodnikach może być sporym wyzwaniem. Każdy z nas słyszał pewnie powiedzenie, że zima zaskoczyła drogowców. Niestety, jest to częsty przypadek, a śliskie, nieodśnieżone albo oblodzone chodniki stanowią duże zagrożenie i są przyczyną upadków.
Odszkodowanie za poślizgnięcie na chodniku wypłaca ten, który musiał chodnik odśnieżyć. Najczęściej będzie to gmina, spółdzielnia mieszkaniowa, ale też właściciele posesji przylegających do chodnika.
Dochodzenie odszkodowania za upadek na śliskim chodniku nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba udowodnić, że chodnik był śliski, zebrać odpowiednie dokumenty i wskazać winnego. Już na tym etapie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, żeby na początku nie zaprzepaścić szans na odszkodowanie.
Warto pamiętać, iż za odśnieżenie przysługuje odszkodowanie na takich samych prawach jak za inne wypadki. Odszkodowanie od miasta za złamaną nogę, czy też odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku zależeć będzie głównie od doznanych obrażeń ciała oraz poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach mogę to być wysokie kwoty.
Przykład:
Ten wypadek zdarzył się w drodze do pracy. Około 6 rano w grudniu nasza Klientka wysiadła z autobusu i szybkim krokiem udała się do biura, w którym pracowała. Przechodząc obok szkoły poślizgnęła się na oblodzonym chodniku. Chodnik nie był posypany piaskiem ani solą, a brak latarni uniemożliwiał uniknięcie niebezpieczeństwa. W pierwszej kolejności poszkodowana napisała wniosek o odszkodowanie za upadek na chodniku do urzędu miasta, który odesłał ją do innego podmiotu. Po kilku miesiącach bojów otrzymaliśmy sprawę, zgromadziliśmy dowody i ustaliliśmy, kto powinien zapłacić odszkodowanie za wypadek na śliskim chodniku. Ubezpieczyciel przyznał naszej Klientce kwotę 28 tysięcy złotych tytułem odszkodowania za poślizgnięcie się na chodniku. Ostatecznie, zamknęliśmy sprawę ugodą na kwotę 45 tysięcy złotych.
Sprawy dotyczące odszkodowania za wypadek na chodniku w okresie zimowym są jednymi za najtrudniejszych postępowań odszkodowawczych. Wymagają precyzji i dokładności. Konieczne jest ustalenie winnego, zebranie dowodów i właściwe ustalenie kwoty odszkodowania. Dzięki naszej pomocy droga do odszkodowania za poślizgnięcie na chodniku jest prosta i pozbawiona przeszkód.
Odszkodowanie za upadek na śliskiej podłodze
Wypadek może zdarzyć się nie tylko na chodniku. Śliska albo nierówna podłoga może być przyczyną poważnych wypadków. Do takich zdarzeń może dojść na klatce schodowej, w sklepie, w miejscu pracy, ale też w innym miejscu publicznym.
Odszkodowanie za upadek w sklepie czy też odszkodowanie za wypadek w markecie przysługuje, jeśli właściciel lub zarządca tego miejsca nie dopełnił obowiązków, np. nie zamieścił ostrzeżenia o śliskiej podłodze, zastosował niewłaściwe środki czystości lub po prostu nie usunął zanieczyszczeń nanoszonych przez klientów.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w sklepie? Na początku należy sporządzić protokół z wypadku w sklepie lub poprosić o odnotowanie tego faktu przez obsługę. W razie odmowy zebrać dowody – wykonać zdjęcia, poprosić o podanie danych świadków. Po skompletowaniu dokumentacji wniosek o odszkodowania składa się do właściciela lub zarządcy sklepu.
Przykład
Nasza Klientka podczas dokonywania zakupów w sezonie zimowym poślizgnęła się podłodze, która była mokra. Wystąpiliśmy z roszczeniem o odszkodowanie za wypadek w galerii handlowej do zarządcy marketu. Podczas postępowania udowodniliśmy, że utrzymanie czystości w markecie było źle zorganizowane i nie zapewniało klientom bezpieczeństwa. W obiekcie brak było wycieraczek, podłoga była źle konserwowana, a jej oczyszczanie odbywało się tylko raz dziennie. Nie zamieszczono także żadnych ostrzeżeń dla klientów. W postępowaniu sądowym uzyskaliśmy odszkodowanie za upadek na śliskiej podłodze w wysokości 10.500 złotych.
Odszkodowanie za upadek na śliskiej podłodze przysługuje także w przypadku, gdy do urazu dojdzie w innym miejscu publicznym, na przykład w szkole, w pracy, w bloku czy też w szpitalu.
Przykład
Nasz Klient dostarczał pizzę do bloku mieszkalnego. Na śliskiej podłodze nie utrzymał równowagi i upadł łamiąc sobie rękę. W wyniku upadku stracił dochody, musiał także poddać się intensywnej, prywatnej rehabilitacji. Ubezpieczyciel spółdzielni wypłacił zadośćuczynienie w kwocie 12.000 złotych, zwrócił utracony dochód oraz pokrył koszty leczenie i rehabilitacji. Łącznie odszkodowanie za upadek na klatce schodowej wyniosło 21.000 złotych.
Przykład
Jak uzyskać odszkodowanie za upadek w szpitalu? Feralnego dnia nasza klienta udała się na dawno oczekiwaną wizytę u specjalisty w szpitalu. Podczas wchodzenia po schodach nie utrzymała równowagi i przewróciła się łamiąc sobie nogę. Zamiast wizyty u lekarza, na którą czekała 10 miesięcy wylądowała na oddziale ortopedycznym. Prowadząc sprawę udowodniliśmy, że podłoga była świeżo umyta, niezabezpieczona. Szpital nie umieścił żadnych ostrzeżeń narażając zdrowie pacjentów. Uzyskaliśmy odszkodowanie za upadek w szpitalu w wysokości 45.000 złotych.
W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za upadek na śliskim lub nierównych chodniku albo podłodze? Wiele osób sądzi, że to niemożliwe. Ciężko ustalić winnego, a dodatkowo instytucje bronią się przed uznaniem swojej winy. Osoby poszkodowane mają problemy ze zdrowiem i może im nie starczyć sił na dochodzenie swoich racji. Dobrym i sprowadzonym rozwiązaniem jest powierzenie sprawy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna, a cały proces uzyskania odszkodowania za upadek staje się prostszy i szybszy. Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy w walce o uczciwe odszkodowanie.