Potrącenie pieszego i rowerzysty.
Jeśli potrącił Cię samochód – jako pieszego lub rowerzystę – należy się Tobie odszkodowanie powypadkowe z polisy OC sprawcy. Chyba, że sąd uzna Ciebie za wyłącznego sprawcę tego zdarzenia.
Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty lub pieszego
Pieniądze możesz otrzymać za:
- doznaną krzywdę (fizyczną oraz psychiczną),
- zniszczone przedmioty osobiste,
- koszty leczenia (leki, wizyty u prywatnych specjalistów, zakup sprzętu rehabilitacyjnego itp.),
- koszty związane z koniecznością przekwalifikowania się, jeśli obrażenia doznane w wyniku potrącenia uniemożliwiają wykonywania dotychczasowej pracy,
- dochody utracone bezpośrednio wskutek potrącenia przez samochód lub inny pojazd.
Jak widzisz, nie chodzi tylko o sam uszczerbek na zdrowiu, a to jest częstym powodem rezygnacji z ubiegania się o rekompensatę – „Bo nic mi się nie stało”. Potrącony rowerzysta czy potrącony pieszy ma pełne prawo do całkowitej rekompensaty poniesionych kosztów w ramach odszkodowania za potrącenie.
Każda sprawa jest inna i warto ją przeanalizować, bo może się okazać, że należą Ci się pieniądze, a Ty nie ubiegasz się o nie. Firmy ubezpieczeniowe mają na to specjalne fundusze i mówiąc szczerze są bardzo zadowolone z tego, że nie starasz się o wynagrodzenie krzywd. Zostaje więcej dla nich.
Jeśli chcesz teraz sprawdzić, czy należą Ci się pieniądze z takiego wypadku, napisz do nas, bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy, co robić dalej:
Za darmo sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie z tytułu potrącenia. Wypełnij prosty formularz >
Komu przysługuje odszkodowanie za potrącenie pieszego lub rowerzysty?
Bardzo często ofiarami wypadków drogowych są piesi oraz rowerzyści, czyli najsłabiej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do wypadków z udziałem rowerzysty lub pieszego dochodzi ostatnio coraz częściej ze względu na większą popularność roweru jako środka transportu. Jednocześnie wiele polskich miast nie jest przygotowanych do nowej dynamiki ruchu drogowego. Rowerzyści oraz piesi mają niewielkie szanse w zderzeniu z samochodem. Właśnie dlatego tego typu kolizje mają zazwyczaj tragiczne skutki.
Warto pamiętać, że odszkodowanie za potrącenie pieszego należy się każdemu poszkodowanemu, który nie został uznany za wyłącznego sprawcę wypadku. Sytuacja wygląda tak samo, jeśli chodzi o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty. Nawet jeśli sprawca wypadku nie został skazany, można dochodzić swoich roszczeń.
Kto wypłaca odszkodowanie?
Zgodnie z polskim prawem szkoda pieszego, rowerzysty czy też pasażera pojazdu oparta jest na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że powstała ona w wyniku ruchu samochodu, a tym samym to kierowca ponosi odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu osób poszkodowanych. Odszkodowanie za potrącenie pieszego lub rowerzysty jest wówczas wypłacane z polisy OC sprawcy. Wyjątkiem jest wystąpienie tzw. przesłanek egzoneracyjnych stwierdzających, że to nie posiadacz pojazdu jest odpowiedzialny za potrącenie pieszego. Tym samym następuje zwolnienie go z odpowiedzialności. Zaliczają się do nich między innymi:
• siła wyższa w postaci skrajnych zjawisk atmosferycznych,
• całkowita wina osoby trzeciej niebędącej kierowcą – w takim wypadku odszkodowanie będzie pokryte właśnie przez tę osobę, nie zaś przez polisę OC kierowcy. W przypadku, gdy nastąpiło potrącenie pieszego przez rowerzystę, wina pieszego lub wina innej osoby (np. firmy budowlanej, psa wbiegającego przed samochód, zarządcy dziurawej drogi) odszkodowanie powinien wypłacić sprawca. W wielu przypadkach sprawca posiada polisę OC i dochodzenie odszkodowania jest wówczas łatwiejsze. Są też takie przypadki, gdy odszkodowanie będzie wypłacać osoba prywatna i wówczas o uzyskanie tej kwoty jest trudniej.
Wypadek z winy pieszego lub rowerzysty
Są takie sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela pojazdu jest bezsporna. Odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach jest oczywiste. Jednak także w wątpliwych przypadkach może przysługiwać prawo do zadośćuczynienia. Odszkodowanie za potrącenie pieszego czy rowerzysty nie należy się poszkodowanemu jedynie w sytuacji, gdy do kolizji doszło z jego wyłącznej winy (np. wymuszenie pierwszeństwa, wtargnięcie na jezdnię w niedozwolonym miejscu, itp.). Podobnie stwierdzenie nawet częściowego przyczynienia się do wypadku przez osobę poszkodowaną stanowi dla ubezpieczyciela przesłankę, żeby obniżyć wartość wypłaconej kwoty. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kierowca potrąci jadące na rowerze dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia. Ze względu na fakt, że zgodnie z polskim prawem dzieci w tym wieku nie są w pełni odpowiedzialne za swoje czyny, nie działa tutaj przesłanka egzoneracyjna, która całkowicie zdjęłaby winę z kierującego samochodem.
Przykład 1:
Pieszy przebiegał przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Został potrącony przez samochód, który jechał z nadmierną prędkością. Opinie biegłych stwierdziły współwinę obu uczestników wypadku. W takim przypadku odszkodowanie za potrącenie pieszego wypłaci ubezpieczyciel kierowcy, będzie ono jednak pomniejszone o stopień przyczynienia pieszego.
Przykład 2
Samochód potrącił dziecko bawiące się na jezdni przy krawężniku. Brak winy kierowcy nie oznacza braku wypłaty odszkodowania, gdyż dziecko miał poniżej 13 lat i nie można mu zarzucić wyłącznej winy.
Co przysługuje w ramach odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku?
Ofiara wypadku może domagać się finansowego zadośćuczynienia między innymi za:
• doznaną krzywdę (fizyczną oraz psychiczną),
• zniszczone podczas wypadku przedmioty osobiste,
• poniesione koszty leczenia (w tym wydatki związane z lekami, wizytami u prywatnych specjalistów, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego itp.),
• koszty związane z koniecznością przekwalifikowania się, jeśli obrażenia doznane w wyniku potrącenia uniemożliwiają wykonywania dotychczasowej pracy,
• dochody utracone bezpośrednio wskutek potrącenia przez samochód lub inny pojazd.
Jeśli uraz, którego dozna rowerzysta lub pieszy, doprowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz spowoduje ponoszenie stałych kosztów, może to stanowić podstawy do ubiegania się także o wypłatę renty z polisy sprawcy. Bez względu na to, o pokrycie jakich kosztów będziemy wnioskować, warto zadbać o to, aby zbierać wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające oraz uzasadniające dane zakupy, aby ubezpieczyciel nie znalazł żadnej przesłanki pozwalającej je podważyć.
Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty lub pieszego
Jakie odszkodowanie przysługuje za potrącenie rowerzysty lub pieszego? Naczelną zasadą jest obowiązek zwrotu przez ubezpieczyciela sprawcy wszystkich poniesionych kosztów, czyli wydatków na leczenie, dojazdy, rehabilitację, zakup środków pomagających w rekonwalescencji, a także kosztów opieki, także sprawowanej przez członków rodziny. Polisa OC sprawcy pokryje także utracone dochody, a w niektórych przypadkach rentę powypadkową. Odszkodowanie za wypadek z udziałem rowerzysty lub pieszego przysługuje także za uszkodzony rower oraz rzeczy osobiste (ubranie, odzież sportową, telefon komórkowy, laptopa). Kolejnym ważnym roszczeniem jest zadośćuczynienie, którego wysokość zależy od trwałego uszczerbku na zdrowiu, doznanych obrażeń, długości leczenia i wpływu wypadku na dalsze życie poszkodowanego. Nawet potrącenie pieszego bez uszczerbku na zdrowiu nie oznacza brak podstaw do wypłaty zadośćuczynienia. Oprócz polisy sprawcy potrącony rowerzysta lub pieszy może uzyskać odszkodowanie z własnych polis NNW. Jego wysokość zależy od warunków zawartej umowy z ubezpieczycielem.
Potrącenie pieszego lub rowerzysty ze skutkiem śmiertelnym
Statystyki dotyczące wypadków w Polsce pokazują, że niestety bardzo często wypadki z udziałem rowerzysty lub pieszego kończą się zgonem poszkodowanego. W takich sytuacjach bliska rodzina zmarłego bądź zmarłej mają prawo dochodzić roszczeń z tytułu poniesionych strat. Mogą one być związane z kosztami pogrzebu, pogorszeniem jakości życia (gdy np. zmarła osoba była głównym żywicielem rodziny), nie mówiąc o samym zadośćuczynieniu za śmierć bliskiej osoby w wyniku potrącenia samochodem.
W jakim czasie mogę otrzymać odszkodowanie?
Ustawa regulująca polskie prawo ubezpieczeniowe podaje dwa terminy, w jakich nasza sprawa może być rozstrzygnięta:
- 30 dni od zgłoszenia
- 90 dni od zgłoszenia
Pierwszy termin przewidziany jest dla wzorcowych sytuacji, kiedy nie ma żadnych problemów z dokumentacją, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma problemu z oceną zdarzeń. Jeśli ten termin zostanie przekroczony – np. ze względu na niekompletną dokumentację lub inne wątpliwości – wówczas ubezpieczyciel jest zobowiązany poinformować o tym na piśmie. Licząc zaś od chwili, gdy wątpliwości i braki zostały ostatecznie wyjaśnione, towarzystwo ma 14 dni na wypłatę należności – powinno to też nastąpić najdalej do 90 dni od daty pierwszego zgłoszenia. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, mamy prawo do żądania odsetek za opóźnienie.
Sprawca uciekł lub nie posiada polisy?
Dochodzi czasem do sytuacji, w których po potrąceniu pieszego lub rowerzysty sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia lub okazuje się, że nie posiada ważnej polisy OC. Czasem zaś te powody są ze sobą powiązane. Nie oznacza to jednak, że pieszy traci szansę na uzyskanie odszkodowania za doznaną krzywdę. Instytucją wypłacającą świadczenia w takich sytuacjach jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z UFG skontaktuje się dowolne towarzystwo, któremu przekażesz swoją sprawę.
Jak dochodzić odszkodowania za potrącenie pieszego lub rowerzysty?
Po pierwsze, należy ustalić, czy odszkodowanie przysługuje. Po drugie, zebrać posiadaną dokumentację. Następnie warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii odszkodowawczej. Dzięki temu unikniesz samotnej i długiej walki z zakładem ubezpieczeń, a uzyskane odszkodowanie może być znacznie wyższe. Jeśli chcesz teraz za darmo przeanalizować swoją sprawę zachęcamy do kontaktu. Otrzymasz zwrotnie informację, czy możesz walczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Za darmo sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie z tytułu potrącenia. Wypełnij prosty formularz >
Potrącenie przez samochód
Zgodnie z polskim prawem szkoda pieszego, rowerzysty czy też pasażera pojazdu oparta jest na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że powstała ona w wyniku ruchu samochodu, a tym samym to kierowca ponosi odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu osób poszkodowanych. Wyjątkiem jest wystąpienie tzw. przesłanek egzoneracyjnych stwierdzających, że to nie kierowca jest odpowiedzialny za potrącenie pieszego, i tym samym zwalniających go z odpowiedzialności. Zaliczają się do nich między innymi:
• siła wyższa w postaci skrajnych zjawisk atmosferycznych,
• całkowita wina osoby trzeciej niebędącej kierowcą – w takim wypadku odszkodowanie będzie pokryte właśnie przez tę osobę, nie zaś przez polisę OC kierowcy.
Co może pokryć polisa OC sprawcy wypadku?
Ofiara wypadku może domagać się finansowego zadośćuczynienia między innymi za:
• doznaną krzywdę (fizyczną oraz psychiczną),
• zniszczone podczas wypadku przedmioty osobiste,
• poniesione koszty leczenia (w tym wydatki związane z lekami, wizytami u prywatnych specjalistów, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego itp.),
• koszty związane z koniecznością przekwalifikowania się, jeśli obrażenia doznane w wyniku potrącenia uniemożliwiają wykonywania dotychczasowej pracy,
• dochody utracone bezpośrednio wskutek potrącenia przez samochód lub inny pojazd.
Jeśli uraz, którego dozna rowerzysta lub pieszy, doprowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu, może to stanowić podstawy do ubiegania się także o wypłatę renty z polisy sprawcy. Bez względu na to, o pokrycie jakich kosztów będziemy wnioskować, warto zadbać o to, aby zbierać wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające oraz uzasadniające dane zakupy, aby ubezpieczyciel nie znalazł żadnej przesłanki pozwalającej je podważyć.
Za darmo sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie z tytułu potrącenia. Wypełnij prosty formularz >