Odszkodowanie za choroby zawodowe

Choroby zawodowe - odszkodowanie

Samodzielne uzyskanie odszkodowania za chorobę zawodową jest długotrwałe i trudne. W wielu przypadkach brak właściwej dokumentacji powoduje odrzucenie wniosku. Dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej przy dochodzenie odszkodowania. 

Choroba zawodowa to choroba, która znajduje się w wykazie chorób zawodowych i spowodowały ją szkodliwe warunki pracy lub narażenie zawodowe związane ze sposobem wykonywania pracy.  Związek choroby z pracą dokonuje się na podstawie oceny warunków pracy.

Wykaz chorób zawodowych

Chorobę zawodową można stwierdzić jedynie wtedy, gdy znajduje się w wykazie. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 roku w sprawie chorób zawodowych zawiera następującą listę chorób zawodowych:

  • Zatrucia ostre albo przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez substancje chemiczne
  • Gorączka metaliczna
  • Pylice płuc
  • Choroby opłucnej lub osierdzia wywołane pyłem azbestu
  • Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli
  • Astma oskrzelowa
  • Zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
  • Ostre uogólnione reakcje alergiczne
  • Byssinoza 
  • Beryloza 
  • Ostre uogólnione reakcje alergiczne
  • Choroby płuc wywołane pyłem metali twardych
  • Alergiczny nieżyt nosa
  • Zapalenie obrzękowe krtani o podłożu alergicznym
  • Przedziurawienie przegrody nosa wywołane substancjami o działaniu żrącym lub drażniącym
  • Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat
  • Choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego
  • Nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi
  • Przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy:
  • Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy
  • Obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz
  • Zespół wibracyjny:
  • Choroby wywołane pracą w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego:
  • Choroby wywołane działaniem wysokich albo niskich temperatur otoczenia
  • Choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi
  • Choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa.

Co zrobić, gdy choroby nie ma w w wykazie chorób zawodowych?

Choroba, która powstała w związku z pracą, a nie znajduje się w wykazie jest tzw. chorobą parazawodową. Nie przysługują po niej co prawda uprawnienia pracownicze, dodatek do emerytury oraz odszkodowanie z ZUS, jednak stanowić może podstawę do odszkodowania od pracodawcy. Wykazać należy odpowiedzialność zakładu pracy za powstanie choroby wskutek warunków panujących w pracy.

Za darmo sprawdź, czy za chorobę przysługuje Tobie odszkodowanie

Choroby zawodowe w poszczególnych grupach zawodowych.

Najczęściej spotykaną chorobą zawodową rolników i leśników jest borelioza. Narażenie w tej grupie na zakażenie chorobą przenoszoną przez kleszcze jest oczywiste i pozostaje w związku z pracą. 

W górnictwie oraz produkcji, ale także w handlu najczęstszymi chorobami zawodowymi są pylice płuc oraz zespół cieśni nadgarstka. Obie choroby mają związek z pracą w szkodliwych warunkach (pylice) oraz szkodliwym sposobem wykonywania pracy (zespół cieśni nadgarstka). Z kolei najczęstszą chorobą zawodową nauczycieli są choroby narządu głosu. Nadmierny wysiłek głosowy spowodowany warunkami pracy jest w tym przypadku przyczyną choroby.

Osobną grupę stanowią choroby zawodowe policjantów wymienione w osobnym rozporządzeniu. Wyróżniają się wśród nich zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe oraz nadciśnienie tętnicze. Choroby te są uznawane jaką mające związek ze służbą i przysługuje za nie odszkodowanie na podobnych zasadach, jak za choroby zawodowe. 

Postępowanie odszkodowawcze

Procedura uzyskania świadczeń z tytułu chorób zawodowych jest skomplikowana i składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej. Kto zgłasza podejrzenie choroby zawodowej? W przypadku pracownika zgłoszenia dokonuje lekarz, w pozostałych przypadkach sam poszkodowany. Badanie odbywa się w ośrodku medycyny pracy, który wydaje rozpoznanie choroby zawodowej. Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaje właściwa jednostka Sanepidu. 

Co dalej? W przypadku decyzji negatywnej można ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. W przypadku decyzji pozytywnej można ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Po złożeniu wniosku o wypłatę odszkodowania ZUS kieruje na badanie lekarskie. Orzecznik stwierdza procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, zgodnie z którym ustalana jest wysokość odszkodowania. 

Kiedy można uzyskać odszkodowanie? Roszczenia wobec ZUS nie ulegają przedawnienie. Pamiętać jednak należy, że z upływem czasu chorobę trudniej udowodnić i udokumentować.  

Co daje choroba zawodowa?

Przede wszystkim prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS, KRUS lub ze środków MSWiA. Choroba stanowić może także podstawę do roszczeń uzupełniających wobec pracodawcy.

Nie istnieje żaden dodatek do emerytury z tytułu choroby zawodowej. Można jednaj z tego tytułu ubiegać się o rentę, nawet przebywając na emeryturze, co powoduje zwiększenie wysokości świadczenia.

Odszkodowanie od pracodawcy za chorobę zawodową. 

Odszkodowanie od pracodawcy ma charakter uzupełniający. Pracodawca odpowiada za skutki choroby zawodowej, jeśli ponosi winę za spowodowanie choroby albo odpowiada na zasadzie ryzyka. Wina pracodawcy zachodzi, gdy nie dopełnił obowiązków wynikających z przepisów BHP. Z kolei odpowiedzialność na zasadzie ryzyka ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorstw zmechanizowanych – kopalni, produkcji, przetwórstwa.

Od pracodawcy można dochodzić zadośćuczynienia w wysokości, która nie została pokryta jednorazowym odszkodowaniem z ZUS. Ponadto można domagać się zwrotu poniesionych kosztów leczenia, opieki, dojazdów na leczenie oraz renty na zwiększone potrzeby lub wyrównującej utracone zarobki.

Za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie od pracodawcy za chorobę zawodową

Wysokość odszkodowania za chorobę zawodową. 

Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS, KRUS lub odpowiednia jednostka resortu wypłaca kwotę przekraczającą tysiąc złotych. W 2021 roku jest to 1033 złote.

Odszkodowanie za śmierć w wyniku choroby zawodowej dla rodziny przekroczyć może w zależności od liczby osób uprawnionych 90.000 złotych. 

Pracodawca może być zobowiązany do wypłaty zadośćuczynienia zależnego od skutków choroby zawodowej. Przeciętnie jest to świadczenie co najmniej w tej samej wysokości, co wypłacane z ZUS. Dodatkowo zwrotowi podlegają poniesione przez pracownika koszty związane z chorobą zawodową takie, jak koszty leczenia, opieki, dojazdów.

Przedawnienie roszczeń z tytułu chorób zawodowych

W przypadku jednorazowego odszkodowania nie występuje przedawnienie. Oznacza to, że odszkodowania można dochodzić nawet kilkanaście lat po rozpoznaniu choroby.

W przypadku roszczeń od pracodawcy przedawnienie wynosi trzy lata od dnia, w którym rozpoznano chorobę i możliwe było stwierdzenie jej związku z pracą. 

Prowadzimy sprawy o odszkodowanie za chorobę zawodową na każdym etapie. Pomagamy w zgłoszeniu choroby, w złożeniu odwołania. Dochodzimy także odszkodowania od pracodawcy. Postępowanie jest skomplikowane i długotrwałe, warto przy jego prowadzeniu skorzystać z pomocy specjalistów ds. odszkodowań.

Za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę