Odszkodowanie za wypadek w autobusie

Pasażer autobusu lub innego pojazdu komunikacji publicznej – tramwaju, trolejbusu, pociągu, metra może doznać urazu w związku z jego ruchem. Odszkodowanie za wypadek w autobusie, tramwaju, pociągu lub metrze przysługiwać będzie pasażerowi zawsze, chyba że wypadek nastąpił z wyłącznej winy pasażera albo w wyniku działań siły wyższej.
W przypadku zderzenia pojazdów odpowiedzialnym za szkodę i zobowiązanym do wypłaty odszkodowania powypadkowego będzie zakład ubezpieczeń, który ubezpieczał sprawcę. To do niego pasażer wystąpi z roszczeniem np. o zadośćuczynienie, zwrot poniesionych kosztów oraz wyrównanie dochodów.
Przykład:
Wypadek autobusu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy – zderzenie z samochodem ciężarowym, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Odpowiedzialność za wypadek ponosi kierowca ciężarówki i to z jej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie dla pasażerów autobusu.
W przypadku, gdy wypadek nie polegał na zderzeniu z innym pojazdem odpowiedzialnym za szkodę będzie zakład ubezpieczeń, który ubezpieczał autobus, tramwaj, pociąg, metro.
Przykłady:
Kierowca autobusu PKS nie opanował pojazdu na zakręcie i spowodował wypadek komunikacyjny uderzając w drzewo. Odszkodowanie dla pasażerów autobusu zostanie wypłacone z jego polisy.
Wagon pociągu wykoleił się. Odszkodowanie dla pasażerów pociągu wypłaci ubezpieczyciel pociągu
Odszkodowanie dla pasażera przysługuje także za urazy doznane podczas gwałtownego hamowania.
Przykład:
Motorniczy tramwaju gwałtownie zahamował. Pasażer przewrócił się doznając złamania kości promieniowej. Odszkodowanie dla pasażera tramwaju wypłaci ubezpieczyciel tramwaju.
Odszkodowanie może również naprawić szkodę powstałą wskutek przytrzaśnięcia drzwiami w autobusie albo wskutek tego, że kierowca gwałtownie ruszy przed zajęciem miejsca przez pasażerów. Odszkodowanie będzie przysługiwać także za szkodę doznaną podczas wsiadania do autobusu lub podczas wysiadania z niego.