Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu od zarządcy drogi

Liczba samochodów na drogach nieustannie się zwiększa. Samochody są coraz droższe i coraz lepsze. Niestety nie można tego samego powiedzieć o polskich drogach, które w dalszym ciągu pozostawiają wiele do życzenia. Niewłaściwy stan dróg może wpłynąć na uszkodzenia samochodu, które mogą być kosztowne. Jeśli kiedykolwiek taka sytuacja będzie Cię dotyczyć, pamiętaj, że należy Ci się odszkodowanie za uszkodzenie samochodu od zarządcy drogi.

Kim jest zarządca drogi?

Do kogo zwrócić się o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na drodze? Ustawodawca wyjaśnił w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych kim jest zarządca drogi. Zgodnie z art. 19 ust. 1 wspomnianej ustawy, zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, Ustawa wskazuje również kto jest zarządcą drogi krajowej i wojewódzkiej, kto jest zarządcą drogi powiatowej, a także kto jest zarządcą drogi gminnej.

Kto jest zarządcą drogi? 

Co do zasady w przypadku drogi krajowej zarządcą drogi jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast zarządcą drogi wojewódzkiej jest zarząd województwa, zarządcą drogi powiatowej jest zarząd powiatu, z kolei zarządcą dróg gminnych jest wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Warto pamiętać, że jeśli dojdzie do szkody na płatnych autostradach, zarządcą drogi na podstawie umowy koncesyjnej będzie koncesjonariusz. Zarządca drogi wewnętrznej to najczęściej właściciel terenu, na którym znajduje się droga. Będzie nim przede wszystkim właściciel nieruchomości lub zakład pracy. Jeśli chcesz wiedzieć kto jest zarządcą drogi, jak sprawdzić do kogo należy dana droga, masz kilka możliwości. Pierwszą możliwością jest uzyskanie odpowiedzi na Twoje pytanie z ewidencji dróg publicznych. Jest również drugi sposób, prosty i dostępny od ręki. Jak sprawdzić czy droga jest publiczna? Geoportal zawiera odpowiedzi na te pytania. Jest to serwis prowadzony w formie elektronicznej, który zawiera informacje m.in. na temat dróg. Łatwo można znaleźć, kto powinien wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na drodze.

Kiedy zarządca drogi wypłaca odszkodowanie?

Na drodze może dojść do różnych zdarzeń, dlatego warto wiedzieć kiedy zarządca drogi wypłaca odszkodowanie. Zarządca drogi odpowiada za stan drogi, co sprowadza się do tego, że ponosi odpowiedzialność za brak utrzymania drogi w odpowiednim stanie, a także za zaniedbanie. Dziura w drodze może skutkować różnorakimi problemami z samochodem, może wiązać się z uszkodzeniem opony i uszkodzeniem felgi. Faktem jest, iż zarówno za uszkodzenie opony, jak i uszkodzenie felgi wypłacane jest poszkodowanemu odszkodowanie. Wystająca studzienka może pociągać za sobą jeszcze bardziej dotkliwe skutki, jak np. uszkodzona miska olejowa lub uszkodzona chłodnica. Tego typu usterki są problematyczne i kosztowne.

Oprócz wspomnianych powyżej sytuacji, warto również wspomnieć o tym, że zarządca drogi odpowiada również za złe oznakowanie. Odszkodowanie za nie wypłacane jest kiedy doszło do wypadku z powodu braku lub niewłaściwego oznakowania drogi. Przykładowe po złym oznakowaniu niebezpiecznego zakrętu na drodze. W niektórych przypadkach, odszkodowanie poszkodowanemu będzie przysługiwało, jeśli przyczyną wystąpienia zdarzenia drogowego była oblodzona droga. Odszkodowanie jednak wypłacane jest wtedy, kiedy poszkodowany udowodni zarządcy dróg brak utrzymania drogi w odpowiednim stanie, co w praktyce może być trudne, ale jednak nie jest niemożliwe do udowodnienia.

Zbita szyba, również może być spowodowana zaniedbaniem lub zawinionym działaniem zarządcy drogi. Jeśli istnieje związek pomiędzy szkodą, a zbita szyba niewątpliwie nią jest i działaniem lub zaniechaniem zarządcy drogi, poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na drodze gminnej z pewnością możesz otrzymać od zarządcy drogi, czyli wójta (prezydenta miasta lub burmistrza), jednak należy pamiętać, że

korzystanie z drogi publicznej, choćby znajdowała się w najlepszym stanie technicznym, zawsze wymaga zachowania ostrożności, dostosowania techniki jazdy do rodzaju podłoża i możliwości pojazdu, jakim użytkownik drogi porusza się (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. akt IV CSK 152/18).

Odszkodowanie za dziurę w drodze – jak uzyskać?

Przytrafiła Ci się usterka. Winna jest dziura w drodze. Odszkodowanie w świetle obowiązujących przepisów prawa z pewnością Ci się należy. Jak już wspomniano, możesz uzyskać odszkodowanie od gminy za dziury na drodze, jeśli doszło do powstania szkody, czyli otrzymasz w takiej sytuacji odszkodowanie za uszkodzenie opony na drodze. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dość skomplikowana jest walka z zarządcą drogi o udowodnienie mu odpowiedzialności za szkody powstałe przez dziury w drodze. Odszkodowanie otrzymasz, jeśli dochodzeniem roszczeń zajmie się osoba, która posiada odpowiednią wiedzę, znajomość przepisów prawa, a także orzecznictwa sądowego. Ale to nie wszystko. Jeśli nie wiesz, jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni lub, jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzoną oponę, felgi, musisz wiedzieć, że niezwykle ważne są dowody. Bez nich czeka Cię odmowa wypłaty odszkodowania za dziury w drodze, a do tego będzie zmierzał zarządca drogi. Oczywistym jest, iż musisz wiedzieć, jeśli wystąpi dziura w drodze, gdzie zgłosić swój wniosek o odszkodowanie.

Jak dochodzić odszkodowania?

Zgłoszenie szkody do zarządcy drogi jest niezbędną czynnością, którą należy wykonać w walce o odszkodowanie od zarządcy drogi. Co to oznacza w praktyce? Że musisz złożyć wniosek o odszkodowanie od zarządcy drogi. Jeśli szkoda obejmowała uszkodzenie opony, musisz złożyć wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie opony. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli z winy zarządcy drogi, nastąpi szkoda, taka jak uszkodzona opona, odszkodowanie za dwie opony powinno zostać wypłacone. Warto o tym pamiętać. Istotnym faktem jest, że ubiegając się o środki pieniężne od zarządcy drogi za uszkodzenie opony, czy innych części samochodu, nie możesz koncentrować się wyłącznie na takich elementach, jak wniosek o odszkodowanie, dziura w drodze musi być przede wszystkim poparta dowodami. Ich forma jest dowolna.

Musisz wiedzieć, że nikt Ci nie uwierzy na słowo. Dlatego zbieraj wszelakie możliwe potwierdzenia winy zarządcy drogi. Mogą to być zarówno zdjęcia, jak i szkic sytuacyjny, czy zeznania świadków. Jeśli dojdzie do szkody, zawsze warto wezwać Policję. Najczęściej po zgłoszeniu szkody, zarządca drogi przekazuje zgłoszenie do swojego ubezpieczyciela. Walka z zarządcą drogi oraz ubezpieczycielem może być długa i trudna, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zamiast brać sprawy w swoje ręce, warto sprawę przekazać profesjonalistom. Dzięki temu nie tylko uzyskasz odszkodowanie, ale także uzyskasz je w pełnej wysokości.

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę