Odszkodowanie za wypadek na nartach

Odszkodowanie za wypadek na nartach

Rocznie w Polsce dochodzi do ponad pięciu tysięcy wypadków narciarskich. Wypadki te wiążą się często z obrażeniami, niekiedy bardzo poważnymi. Duża prędkość, z jaką potrafią poruszać się narciarze oraz śliskość terenu powoduje, iż często dochodzi do złamań kończyć oraz niebezpiecznych urazów głowy pociągających za sobą trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego warto pamiętać, że za wypadek na nartach przysługuje Ci odszkodowanie.

Wypadek na nartach – co dalej?

Większość osób uprawiających sporty zimowe nie zastanawia się nad ryzykiem wystąpienia kontuzji lub poważniejszego wypadku. Dotyczy to między innymi miłośników narciarstwa i jazdy na desce snowboardowej. Jeśli zdarza Ci się jechać na narty do Wisły lub Zwardonia, prawdopodobnie nie myślisz o tym, że wrócisz stamtąd i udasz się bezpośrednio do szpitala. Tymczasem to duży błąd, ponieważ wypadki na stokach narciarskich zdarzają się stosunkowo często, dodatkowo w przeciwieństwie do wielu innych sportów, konsekwencje wypadków narciarskich mogą być wyjątkowo dotkliwe. Dlatego, jeśli przydarzy Ci się wypadek na stoku narciarskim, zaraz po tym, jak zadbasz o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, postaraj się uzyskać odszkodowanie.

Skąd odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim 

Jeśli zastanawiasz się, skąd uzyskać odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim, zwracamy uwagę, że co do zasady odszkodowanie za wypadek na nartach można uzyskać od kilku źródeł. Niemniej jednak, możliwość uzyskania od danego podmiotu odszkodowania za wypadek na nartach, uzależniona jest od wielu czynników, w tym od okoliczności w jakich doszło do wypadku. Odszkodowanie za wypadek na stoku możesz dostać z:

  • własnej polisy NNW,
  • polisy narciarskiej,
  • od właściciela stoku.

Możesz również domagać się środków finansowych od innego narciarza.

Własna polisa NNW

Jeśli posiadasz ubezpieczenie na życie, prawdopodobnie Twoja polisa obejmuje również wypadki na stoku. Wówczas należy Ci się odszkodowanie za wypadek na narciarski z własnej polisy. W przypadku, gdy przyczyną wypadku jest nieprawidłowa technika narciarza, może on uzyskać odszkodowanie jedynie z własnej polisy NNW. Jeśli zatem jeżdżąc na nartach przez swój błąd lub nieuwagę doprowadziłeś do urazu lub kontuzji, jedynym ratunkiem jest uzyskanie odszkodowania od Twojego ubezpieczyciela, oczywiście tylko wtedy, jeśli polisa obejmuje urazy powstałe w wyniku jazdy na nartach. Ubezpieczyciele najczęściej wskazują sytuacje, kiedy świadczenie nie jest wypłacane. Przykładem może być spożycie przez ubezpieczonego alkoholu, w ilości powodującej , że wartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do określonego stężenia we krwi.

Przykład: wyjechałeś ze znajomymi na kilkudniowy urlop do Ustronia. W trakcie wyjazdu postanowiliście uczcić Twoje urodziny i spożywaliście od wieczora do rana alkohol wysokoprocentowy. Przed wyjściem na stok, wypiłeś jeszcze grzańca. Wiedziałeś, że kontrola alkomatem wykazałaby obecność alkoholu we krwi, ale uznałeś, że stok narciarski to nie droga ekspresowa i nic Ci właściwie nie grozi. W trakcie zjazdu nie kontrolowałeś prędkości i doszło do wypadku, w wyniku którego doznałeś złamania piszczeli. W takiej sytuacji, ubezpieczyciel może kwestionować zasadność wypłaty odszkodowania.

Dlatego warto przed wyjazdem przeczytać i porównać dokładnie warunki ubezpieczeń oraz wysokość odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, jak również możliwość uzyskania dodatkowych świadczeń z polisy (np. zwrot kosztów leczenia, świadczenie za pobyt w szpitalu, odszkodowanie za operację chirurgiczną). Jeśli wiesz, że OWU nie są dla Ciebie zbyt korzystne i w razie wypadku na stoku narciarskim nie otrzymasz odszkodowania od ubezpieczyciela z polisy NNW, zadbaj o swoją sytuację w inny sposób i zabezpiecz swoje interesy wybierając odpowiednią polisę narciarską.

Polisy narciarskie

Jazda na nartach i desce snowboardowej należy do kontuzjogennych sportów. Dlatego wybierając się na stok narciarski, warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w odpowiednią polisę narciarską, czyli ubezpieczenie na narty. Polisa narciarska to po prostu tradycyjne ubezpieczenie turystyczne, które jest rozszerzone o sporty zimowe, takie jak np. jazda na nartach oraz na desce snowboardowej. Jeśli planujesz wyjazd w góry i zamierzasz jeździć na nartach lub desce snowboardowej, wybierz odpowiednią ochronę w postaci ubezpieczenia. Przejrzyj dostępne na rynku oferty ubezpieczycieli. Wybierz taki wariant ubezpieczenia, który obejmuje również wypadki na nartach. Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny, zdecyduj się na wariant uwzględniający wypadki poza krajem. Pamiętaj, że warto zadbać o pokrycie kosztów leczenia zawczasu.

Odszkodowanie w przypadku zderzenia narciarzy

Odszkodowanie w przypadku zderzenia się narciarzy związane jest z wystąpieniem szkody. Sprawca wypadku jakim jest zderzenie się narciarzy odpowiada za szkodę na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego, zgodnie z postanowieniami którego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Zatem sprawca odpowiada na zasadzie winy. W przypadku zderzenia narciarzy ten z nich, który zawinił zdarzeniu ponosi odpowiedzialność cywilną za skutki wypadku. W związku z tym do tej osoby można zwrócić się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot poniesionych kosztów oraz wyrównanie utraconych dochodów. Istotne znaczenie ma ciężar dowodowy, czyli przedstawienie dowodów poszkodowanego, że za wypadek i zderzenie odpowiedzialny jest drugi narciarz. W tym celu wskazane jest zebranie danych od świadków zdarzenia, którzy potwierdzą Twój opis wypadku na stoku narciarskim. Warto również zrobić dokumentację fotograficzną i zabezpieczyć miejsce wypadku. Warto podkreślić, że narciarze są świadomi kosztów finansowych, jakie musieliby ponieść w związku z wypadkiem na stoku narciarskim. Szukają rozwiązań, które uchroniłyby ich przez kosztami. Coraz popularniejsze wśród narciarzy jest wykupywanie polisy OC, wówczas to zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie z tych tytułów.

Odszkodowanie od właściciela stoku

Musisz wiedzieć, że w pewnych okolicznościach, za wypadek na stoku narciarskim, odszkodowanie należy Ci się od właściciela stoku. Odpowiedzialność właściciela stoku z wyciągiem narciarskim opiera się na zasadzie ryzyka. Oznacza to, iż odpowiada on za wypadek w każdym przypadku poza wyłączną winą poszkodowanego, osoby trzeciej lub działaniem siły wyższej. Właściciel stoku będzie odpowiadał więc nie tylko za własne zaniedbania, jak na przykład brak właściwego oznaczenia trasy, złamanie zasad bezpieczeństwa, przeszkody na trasie (zdarzały się przypadki zderzenia narciarza z hydrantem czy słupem elektrycznym). Należy jednak pamiętać, że korzystanie ze stoku poza wytyczonym szlakiem powoduje, iż odpowiedzialność właściciela stoku zostaje ograniczona. Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. Zgodnie z uzasadnieniem wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 7 lutego 2018 r. (sygn. akt XXV C 1269/16):

prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Odpowiedzialność na podstawie powołanego przepisu oparta jest na zasadzie ryzyka, od której zwalniają wyłącznie wymienione wyżej przesłanki egzoneracyjne. Jest to odpowiedzialność obiektywna niezależna od winy prowadzącego przedsiębiorstwo lub zakład, ani też od wystąpienia bezprawności zdarzenia szkodzącego. Uzasadnieniem dla takiej zaostrzonej odpowiedzialności podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo lub zakład jest zwiększone niebezpieczeństwo wynikające z wykorzystywania elementarnych sił przyrody.

Jeśli przytrafił Ci się wypadek na nartach, odszkodowanie od właściciela stoku może być trudno uzyskać. W takiej sytuacji warto poradzić się specjalistów z doświadczeniem w branży.

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę