Odszkodowanie za złamany nos

złamany nos odszkodowanie

 

Złamania nosa to nie tylko problem kosmetyczny, ale również medyczny. Złamanie nosa może skutkować wystąpieniem różnorakich dolegliwości zdrowotnych, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia poszkodowanego. Częściej jednak dochodzi wyłącznie do przemieszczenia lub zniekształcenia nosa oraz dolegliwości bólowych. Może odrobinę nieprzyjemne doznania załagodzi wiadomość, że przysługuje Ci odszkodowanie za złamany nos. 

Złamanie nosa – objawy i przyczyny 

Przyczyny złamania nosa mogą być różne. Do złamań nosa dochodzi między innymi podczas wypadków, zarówno komunikacyjnych, jak i wszystkich zdarzeń, w których poszkodowany przewraca się uderzając twarzą o ziemię lub o jakiś przedmiot. Złamania nosa są dość częstym urazem w sportach kontaktowych, np. w boksie. Złamanie nosa może powstać również w wyniku przestępstwa, w tym przede wszystkim pobicia. Jeśli zastanawiasz się po czym poznać złamanie nosa, objawy są bardzo charakterystyczne. Jeśli zastanawiasz się, czy złamany nos boli? Odpowiadamy, tak! Przy złamaniach nosa występują przede wszystkim silne dolegliwości bólowe i tkliwość nosa oraz jego okolic, w wyniku złamania dochodzi do przemieszczenia się struktur kostnych i krwawienia lub w niektórych przypadkach nawet krwotoku z nosa. Warto wspomnieć, że na twarzy poszkodowanego mogą pojawić się miejscowe krwiaki. Najczęściej będą zlokalizowane w okolicy nosa oraz pod oczami. Przy złamaniach nosa mogą wystąpić również problemy z oddychaniem spowodowane obrzękiem oraz łzawienie z oczu. Warto mieć na względzie, że złamanie nosa może prowadzić między innymi do:

  • perforacji przegrody,
  • zaburzeń węchu,
  • zakażenia nosa, kości twarzy lub zatok,
  • zmian w wyglądzie nosa.

Jeśli zachodzi podejrzenie złamania nosa, pierwsza pomoc odgrywa ważną rolę.

Złamanie nosa – co robić 

Jeśli poszkodowany podejrzewa, że doszło u niego do złamania nosa, musi przede wszystkim zachować spokój. Jeżeli wystąpiło krwawienie z nosa, powinien pochylić twarz do przodu i oddychać przez usta, dzięki temu krew nie będzie wpływać do gardła. Natomiast w sytuacji kiedy nie doszło do krwawienia, wskazane jest podniesienie głowy w celu zmniejszenia bólu, który najczęściej przybiera postać bólu pulsującego. Nieprzyjemne dolegliwości wynikają również z obrzęku, który nader często pojawia się przy złamaniach nosa. Warto wówczas przyłożyć zimny okład do nosa, który skutecznie zmniejszy opuchliznę. Polecamy owinięcie mrożonek (groszek idealnie się sprawdza) w ręcznik i przyłożenie do nosa. Należy pamiętać, aby nie przykładać zamrożonych rzeczy bezpośrednio do skóry. Jeśli dolegliwości bólowe są zbyt intensywne, proponujemy sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zmniejszą nieprzyjemne uczucia. Niezależnie od tego, czy poszkodowany czuje się w miarę dobrze, powinien udać się do placówki medycznej w celach diagnostycznych.

Złamany nos – leczenie i diagnostyka

Diagnostyka złamań nosa opiera się na badaniu podmiotowym i przedmiotowym. Lekarz przeprowadza wywiad z poszkodowanym, a następnie bliżej zapoznaje się z miejscem wystąpienia urazu. Podejrzenie wystąpienia złamania nosa wiąże się z koniecznością wykonania badań obrazowych. Najczęściej wykonywane jest RTG, ale czasami może zostać wykonana tomografia komputerowa. Jeśli wyniki badań wskazują na złamany nos, leczenie uzależnione jest od rodzaju złamania i stanu poszkodowanego. Jeśli doszło do przemieszczenia, konieczne jest nastawienie nosa, które wykonywane jest w trakcie zabiegu operacyjnego. Najczęściej wykonuje się go po zmniejszeniu obrzęku, który może skutkować wystąpieniem problemów z obrazem złamania. Zabieg przeprowadza się do 2 tygodni od wystąpienia urazy.

Skąd przysługuje odszkodowanie za złamany nos?

Kiedy emocje już opadną i dolegliwości bólowe na tyle się zmniejszą, że można wykonywać bez problemu czynności dnia codziennego, warto pomyśleć o odszkodowaniu za złamany nos. To skąd odszkodowanie za złamany nos poszkodowany dostanie, uzależnione jest od okoliczności, w których doszło do urazu. Jeśli miał miejsce wypadek nie z winy poszkodowanego, odszkodowanie za złamany nos otrzyma z OC sprawcy wypadku. Sytuacja jednak nie jest wbrew pozorom taka prosta. Ubezpieczyciel najczęściej stwierdza, że poszkodowany w pewnym stopniu przyczynił się do wystąpienia urazu i proporcjonalnie do stopnia przyczynienia się do wystąpienia złamania, pomniejsza świadczenie pieniężne. W jaki sposób się przyczynił? Nie zapiął pasów, nie zadziałały poduszki powietrzne, etc. Ubiegając się o odszkodowanie z OC sprawcy za złamany nos, poszkodowany musi przede wszystkim ustalić nr rejestracyjny pojazdu sprawcy zdarzenia drogowego. Następnie należy ustalić nr polisy OC. Konieczne jest również zgromadzenie stosownej dokumentacji, w tym medycznej, która pomoże udowodnić wydatki poniesione przez poszkodowanego w związku ze złamaniem oraz określić szkodę niematerialną. Następnie należy zwrócić się do ubezpieczyciela. Poodobnie sytuacja wygląda, jeśli nos został złamany wskutek poślizgnięcia lub potknięcia na śliskiej lub nierównej nawierzchni, np. na chodniku lub w sklepie.

Jeśli do złamania nosa doszło z Twojej winy, wówczas odszkodowanie możesz otrzymać z własnej polisy. Natomiast jeżeli do złamania nosa doszło przez pobicie, musisz udać się na Policję, gdzie złożysz zawiadomienie. Zostanie przeprowadzona obdukcja. W zależności od charakteru złamania, przestępstwo jest ścigane na wniosek poszkodowanego lub z urzędu. Musisz jednak wiedzieć, że za pobicie, odszkodowanie i zadośćuczynienie może być Ci ciężko wyegzekwować płatność od sprawcy. Jeśli natomiast wystąpiło złamanie nosa w pracy, odszkodowanie otrzymuje się z ZUS, zgodnie z tabelą określającą uszczerbek na zdrowiu. Jeśli złamanie nosa jest wynikiem błędu pracodawcy, np. brak odpowiedniego przeszkolenia, można dodatkowo ubiegać się o odszkodowanie za złamanie nosa od pracodawcy.

Ile procent uszczerbku można uzyskać za złamany nos?

To, ile procent uszczerbku za złamany nos można uzyskać w przypadku wypadku, uzależnione jest od warunków określonych w polisie OC. A ile procent uszczerbku za złamany nos z ZUS zostanie przyznane poszkodowanemu, z góry narzucone jest przez ustawodawcę w przepisach prawa. Jeśli chcesz wiedzieć, ile procent za złamany nos można otrzymać, musisz sięgnąć do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Zgodnie z jego treścią, złamanie nosa to uszczerbek od 1 do 25%.

Wysokość odszkodowania za złamany nos

Ile odszkodowania, czyli wysokość odszkodowania za złamany nos zależy od doznanych obrażeń oraz kosztów leczenia i utraconych dochodów. Odszkodowanie za złamanie nosa z przemieszczeniem będzie z pewnością wyższe niż odszkodowanie za złamany nos bez przemieszczenia. Wynika to z faktu, iż w przypadku przemieszczenia, konieczna jest repozycja nosa, odszkodowanie w takim przypadku jest wyższe, gdyż poszkodowany doznał większego urazu. Warto zwrócić uwagę, że odszkodowanie za szwy na nosie również jest możliwe. W takim przypadku wysokość odszkodowania za szwy na nosie nie zależy jednak od liczby założonych szwów, ale od rozległości i skali doznanego urazu. Oprócz odszkodowania za złamany nos, poszkodowanemu przysługuje również w przypadku dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy  zadośćuczynienie za złamanie nosa, które ma na celu rekompensatę za doznane cierpienie i ból. Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdyni (Sygn. Akt I C 1508/14), przy ocenie wysokości zadośćuczynienia za złamany nos,

„sąd powinien niewątpliwie kierować się celami oraz charakterem zadośćuczynienia i uwzględnić wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiar doznanej szkody niemajątkowej. Podstawowe znaczenie musi mieć rozmiar doznanej krzywdy, o którym decydują przede wszystkim takie czynniki, jak rodzaj uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia, ich nieodwracalny charakter polegający zwłaszcza na kalectwie, długotrwałość i przebieg procesu leczenia, stopień cierpień fizycznych i psychicznych, ich intensywność i długotrwałość, wiek poszkodowanego i jego szanse na przyszłość oraz poczucie nieprzydatności społecznej”.

Jeśli poszkodowany zdecyduje się skierować powództwo do sądu, o wysokości zadośćuczynienia zadecyduje w rzeczywistości organ wydający rozstrzygnięcie.  Jeśli ubezpieczyciel nie podjął negocjacji ugodowych i nie wypłacił świadczenia w satysfakcjonującej konieczności, to złożenia powództwa jest konieczne. Sądy zazwyczaj podwyższają kwoty przyznane przez zakład ubezpieczeń. Pomaga w tym skorzystanie z kancelarii odszkodowawczej. Warto jednak przed skierowaniem sprawy do sądu skonsultować się ze specjalistą.

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę