Szkody chemiczne

szkody chemiczne

Przedsiębiorstwa chemiczne w toku produkcji wydalają do atmosfery pyły poprodukcyjne, w tym przede wszystkim siarczany (biel tytanowa) i fosforany. Substancje te osiadają między innymi na pojazdach powodując ich uszkodzenia. Szkody chemiczne występują w odległości nawet do około 5 kilometrów od zakładów produkcyjnych. Uszkodzeniu ulega karoseria, szyby samochodowe, relingi, uszczelki. Bardzo często charakter i zakres szkód chemicznych powoduje wystąpienie szkody całkowitej, czyli sytuacji, w której koszty naprawy samochodu znacznie przewyższają wartość pojazdu przed szkodą. W takim przypadku odszkodowanie wylicza się odejmując od wartości samochodu przed szkodą wartość pozostałości.

W Polsce przedsiębiorstwem powodującym szkody chemiczne są zakłady należące do Grupy Azoty, w szczególności zakład w Policach. Jak rozpoznać szkodę chemiczną? Na karoserii i szybach pojawia się nalot o zabarwieniu białym, niebieskawym i szarym. Na karoserii mogą też wystąpić wżery, czyli plamki czarne lub pomarańczowe.

W przypadku wystąpienia szkody chemicznej odszkodowanie przysługuje od wytwórcy substancji. Zakłady te są ubezpieczone na wypadek powstania szkód chemicznych i odszkodowanie wypłaci ich ubezpieczyciel. W przypadku, gdyby (jak w ostatnich latach dość częste) limit sumy ubezpieczenia wyczerpał się odszkodowanie powinien wypłacić bezpośrednio zakład produkcyjny.

Odszkodowanie powinno pokryć koszt naprawy samochodu, zaś jeżeli wystąpiła szkoda całkowita powinno być wypłacone w wysokości odpowiadającej wartości samochodu minus wartość pozostałości.

 

Za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę