Utrata wartości rynkowej auta

Odszkodowanie za utratę wartości auta

Po stłuczce czy wypadku samochodowym każdemu kierowcy przysługuje wypłata odszkodowania w ramach ubezpieczenia OC. Jest to wiedza powszechnie znana, jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że może ubiegać się także o rekompensatę utraty wartości powypadkowego samochodu.  

Czym jest utrata wartości rynkowej pojazdu?

Samochód nawet po drobnej stłuczce traci na wartości. Kupujący auto używane szuka samochodu bezwypadkowego, ponieważ obawia się ukrytych usterek, których naprawa może być droga. Wartość rynkowa pojazdu powypadkowego jest niższa i właśnie tej straty dotyczy odszkodowanie, o którym mowa w tym artykule.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości rynkowej auta?

O odszkodowanie z polisy OC sprawcy można ubiegać się tylko w sytuacji wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, w której naprawa auta jest możliwa i ekonomicznie uzasadniona. Ważny jest też  wiek samochodu. Co do zasady odszkodowanie dotyczy samochodów osobowych, które nie mają więcej niż 6 lat. Największą szansę na otrzymanie odszkodowania mają właściciele nowych i zadbanych samochodów.

Jak obliczyć utratę wartości handlowej pojazdu?

Przepisy prawne nie regulują tego zagadnienia, brak także popularnych kalkulatorów, które mogłyby być pomocne dla poszkodowanego kierowcy. Czasami konieczne jest powołanie rzeczoznawcy samochodowego. 

Obliczenie utraty wartości handlowej pojazdu nie jest zadaniem prostym, a o odszkodowanie niestety trzeba się upominać. Skontaktuj się z nami, pomożemy Tobie dopełnić formalności i uzyskać odszkodowanie.

Za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę