5 sztuczek, dzięki którym ubezpieczyciele robią Ciebie w balona. Jak zaniżają odszkodowanie za naprawę auta z OC sprawcy?

Ubezpieczyciele chętnie pobierają składki na ubezpieczenie, czego nie można powiedzieć o wypłacie odszkodowań. Chyba każdy,  kto miał styczność z zakładem ubezpieczeń, wie doskonale, jak problematyczne bywa dochodzenie wypłaty odszkodowania we właściwej wysokości. Ubezpieczyciele stosują różne triki, dzięki którym skutecznie zaniżają odszkodowanie za naprawę samochodu z OC sprawcy. Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej stosowanych sztuczek zakładów ubezpieczeń.  

Nieuczciwe praktyki zakładów ubezpieczeń

Nieuczciwe praktyki zakładów ubezpieczeń są niestety dość często spotykane w kontekście zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciele posuwają się do różnych działań, byle tylko obniżyć wypłacane poszkodowanym ubezpieczenie. A ci często nie zdają sobie z tego sprawy, co wykorzystują zakłady ubezpieczeń w Polsce. Czego dotyczą najczęściej stosowane triki przez ubezpieczycieli? Przede wszystkim:

  • amortyzacji 
  • jakości części, 
  • stawek za robociznę,
  • ograniczenia zakresu naprawy,
  • braku informacji o dodatkowych roszczeniach.

1. Amortyzacja 

Pierwszym trikiem stosowanym przez ubezpieczycieli jest obniżanie wysokości wypłacanego ubezpieczenia ze względu na stopień zużycia części. Zakłady ubezpieczeń w Polsce potrącają z należnego ubezpieczenia wartości części ze względu na wiek, co jest oczywiście nieprawidłowym działaniem.

2. Jakość części 

Następna sztuczka zakładów ubezpieczeń dotyczy jakości części stosowanych w uszkodzonych pojazdach. Zasadą powinno być użycie do naprawy pojazdów samochodowych części oryginalnych o symbolach O lub Q. Tymczasem w praktyce wygląda to nieco inaczej. Stosunkowo często, ubezpieczyciele w Polsce w kosztorysach proponują części zdecydowanie niższej jakości, które nie zostały autoryzowane przez producentów samochodów.

3. Stawki za robociznę 

Kolejny trik stosowany przez zakłady ubezpieczeń w Polsce dotyczy stawek za robociznę. Jak się okazuje, ubezpieczyciele nader często stosują stawki o połowę niższe niż stawki rynkowe! Dlatego warto poznać, jakie są aktualne stawki rynkowe.

4. Ograniczenie zakresu naprawy 

Ograniczenie zakresu naprawy to również popularny trik stosowany przez ubezpieczycieli w kraju. Na czym polega sztuczka zakładów ubezpieczeń? Ubezpieczyciele nie ujmują uszkodzonych części, które w rzeczywistości powinny zostać uwzględnione. Ponadto kwalifikują części samochodu do naprawy, które w rzeczywistości powinny być kwalifikowane jako części do wymiany.

5. Brak informacji o dodatkowych roszczeniach 

Dużym problemem poszkodowanych jest brak informacji o dodatkowych roszczeniach. Ubezpieczeni, którym przysługuje samochód zastępczy, nie są informowani o tym fakcie przez ubezpieczycieli. W niektórych przypadkach, zakład ubezpieczeń tak prowadzi rozmowę, że ubezpieczony sam rezygnuje z samochodu zastępczego. Brak informacji o dodatkowych roszczeniach dotyczy również problemów z wyrównaniem utraconych dochodów. Ubezpieczyciele albo nie informują o możliwości ubiegania się o wyrównanie utraconych dochodów albo informują o konieczności dostarczenia różnorakich dokumentów, które są problematyczne dla poszkodowanego, a w żaden sposób nie można uznać ich za istotne dla ustalenia przez ubezpieczyciela zasadności roszczenia. Co to daje ubezpieczycielom? Dążą do tego, aby ubezpieczony sam zrezygnował z roszczenia o wyrównanie utraconych dochodów. Czego dotyczą pozostałe triki dotyczące braku informacji o dodatkowych roszczeniach? Przede wszystkim:

  • odszkodowania za uszkodzone przedmioty podczas wypadku
  • odszkodowania za rozstrój zdrowia lub uszkodzenie ciała
  • zwrotu dodatkowych kosztów, 
  • zwrotu kosztów holowania i parkingu.

Ubezpieczyciele również nie zawsze odpowiadają na korespondencję ubezpieczonych dotyczącą roszczeń. Tymczasem zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego:

żądanie zakładu ubezpieczeń przedstawienia przez konsumenta dokumentów nieistotnych z punktu widzenia roszczeń dochodzonych w ramach umowy ubezpieczenia czy też systematyczne nieudzielanie odpowiedzi na korespondencję należy traktować jako utrudnienie konsumentowi dochodzenia swoich praw, i takie praktyki należy uznać w świetle przedstawionej wyżej normy prawnej za zakazane (https://mu.rf.gov.pl/62/art-3.html). 

Nie daj się wykiwać ubezpieczycielowi

Posiadając ubezpieczenie samochodu warto znać najczęściej stosowane przez zakłady ubezpieczeń w Polsce triki, wtedy możesz z powodzeniem zadbać o swoje interesy. Co musisz zrobić, kiedy poniesiesz szkodę w zdarzeniu drogowym nie ze swojej winy? Przede wszystkim mając ubezpieczenie OC, musisz zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, np. drogą telefoniczną. Jak zgłosić szkodę przez telefon dowiesz się z tego artykułu. Przykładowo, jeśli ubezpieczyciel przedstawił Ci kosztorys naprawy samochodu, musisz sprawdzić, czy Twój kosztorys naprawy samochodu nie został przez ubezpieczyciela zaniżony.

Do pobrania: Czeklista: Sprawdź, czy Twój kosztorys naprawy samochodu jest zaniżony

Co zrobić, kiedy ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania

Wielu poszkodowanych przez zakłady ubezpieczeń nie wie, co należy zrobić, kiedy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania w odpowiedniej wysokości. W pierwszej kolejności powinieneś złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Polubowne załatwienie sprawy jest w interesie każdej ze stron. Najczęściej jednak ubezpieczyciel liczy na to, że odpuścisz walkę o wypłatę odszkodowania w odpowiedniej wysokości. Dlaczego? Bo większa część osób nie zna swoich praw oraz obowiązujących przepisów prawa i odpuszcza. Jeśli zakład ubezpieczeniowy w dalszym ciągu upiera się przy swoim stanowisku, pozostaje Ci droga sądowa. Doświadczona kancelaria odszkodowawcza pomoże Ci odzyskać to, co Ci się należy.

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę