Odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego 

W obrębie stawu skokowego dojść może do licznych urazów, w tym skręceń (popularnie nazywanych skręceniem kostki) i złamań. Przyczyną wielu z nich są różnego rodzaje wypadki. Uzyskane odszkodowanie powinno wynagrodzić ból i cierpienie związane z wypadkiem, poniesione koszty leczenia i rehabilitacji, a także koszty opieki nad poszkodowanym. 

Skąd można uzyskać pieniądze?

W przypadku, gdy poszkodowany ma wykupioną własną lub grupową polisę NNW, to może uzyskać odszkodowanie z tego tytułu. 

Znacznie większe możliwości daje polisa OC. Skorzystać z niej można wówczas, gdy za wypadek i jego skutki odpowiada inna osoba. Jakie to mogą być przypadki?

Przykład 1

Odszkodowanie za skręcenie kostki na chodniku zapłaci zarządca drogi, jeśli przyczyną był zły stan nawierzchni. 

Przykład 2

ZUS wypłaci odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego podczas pracy, np. przy poślizgnięciu na mokrej podłodze. Dodatkowo przysługiwać będzie odszkodowanie od pracodawcy, jeśli ponosi on odpowiedzialność za wypadek. 

Przykład 3

Potknięcie o niezabezpieczony kabel na terenie marketu spowodowało skręcenie kostki. Odszkodowanie za wypadek wypłaci zarządca marketu. 

Przykład 4 

W wyniku wypadku komunikacyjnego doszło do skręcenia stawu skokowego. Odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel sprawcy.

Wysokość uszczerbku na zdrowiu za skręcenie stawu skokowego

Skręcenie kostki ocenić należy w skali trzystopniowej. Dojść może do: 

1) naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej połączonego z łagodnym bólem i lekkim obrzękiem , bez niestabilności. Ograniczenie ruchomości polega w tym przypadku na zesztywnieniu i utrudnionym zginaniu podczas chodzenia.

2) rozerwania torebki stawowej i częściowego zerwania więzadeł połączonego ze znacznym bólem i wyraźnym obrzękiem, widocznymi krwiakami oraz częściową niestabilnością. Normalne chodzenie jest utrudnione, występuje sztywność. 

3)  rozerwania torebki stawowej i całkowitego przerwania więzadeł połączonego z całkowitą niestabilnością stawową, ciężkim obrzękiem i ostrym bólem oraz rozległymi siniakami. Występują trudności z chodzeniem.

W zależności od skali skręcenia stawu skokowego i stosowanej tabeli uszczerbków ocenia się uszczerbek na zdrowiu. W przypadku łagodnego skręcenia wysokość uszczerbku mieści się w graniach 1-15% uszczerbku na zdrowiu. W przypadku występujących zniekształceń i ograniczenia ruchomości wysokość uszczerbku to 15-25%. Większy stopień uszczerbku (do 40%) dotyczy skręceń powiązanych z przewlekłym zapaleniem kości lub stawu, martwicą, zmianami neurologicznymi. 

Zesztywnienie stawu skokowego wiąże się z uszczerbkiem w granicach 10-40%. 

Skręcenie stawu skokowego może wiązać się dodatkowo ze złamanie kości. Najczęstszym przypadkiem jest złamanie kostki bocznej. W takim przypadku wysokość uszczerbku wyniesie od 5 do nawet 30%. 

Co zrobić, gdy uszczerbek na zdrowiu wydaje się zaniżony? Warto skorzystać z niezależnej opinii lekarskiej, którą oferujemy jako kancelaria. Lekarz orzecznik oceni wysokość uszczerbku. Orzeczenie to będzie podstawą do reklamacji lub złożenia pozwu o odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego. 

Za darmo sprawdź, czy Twój uszczerbek na zdrowiu nie został zaniżony

Ile wynosi odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego?

W przypadku odszkodowania z polisy NNW wysokość odszkodowania za skręcenie kostki wynika z sumy ubezpieczenia. Będzie to procentowa wartość sumy ujętej w polisie. Na przykład, jeżeli suma ubezpieczenia wynosi 10.000 złotych, to przy 5% uszczerbku odszkodowanie wyniesie 500 złotych. 

W przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy przede wszystkim refundacji podlegają poniesione koszty leczenia i rehabilitacji. A mogą być one niemałe, w grę mogą wchodzić prywatne zabiegi usprawniające lub operacyjne. 

Zadośćuczynienie wyniesie od kilku tysięcy złotych w przypadku drobnych urazów do nawet stu tysięcy w przypadkach z powikłaniami. Każda sprawa jest inna i każdą należy ocenić indywidualnie. Trzy przykłady spraw pokazują, na jakie odszkodowanie można liczyć. 

Przykład 1

W styczniu na nieodśnieżonej nawierzchni doszło do poślizgnięcia małżeństwa, które szło na imprezę rodzinną. Skutkiem było skręcenie stawu skokowego z ograniczoną ruchomością i niewielkimi krwiakami. Leczenie i rehabilitacja pozwoliły na znaczną poprawę stanu zdrowia. Poszkodowany sam dochodził odszkodowania od ubezpieczyciela zarządu dróg i podpisał ugodę na 2.000 złotych. Prowadziliśmy sprawę jego żony i uzyskaliśmy łącznie na etapie polubownym i sądowym 10.000 złotych, w tym zwrot prywatnej rehabilitacji. 

Przykład 2

Nasz Klient potknął się na uszkodzonych schodach prowadzących do parku. Zgłosił się do nas, gdyż miał problem z ustaleniem, kto odpowiada za schody. Ustaliliśmy odpowiedzialnego i zgłosiliśmy szkodę. Ubezpieczyciel zaproponował ugodę na 25.000 złotych. Wykonaliśmy jednak opinię lekarską, która stwierdziła, że poszkodowany doznał rozerwania torebki stawowej ze znaczną niestabilnością i ograniczeniem ruchomości, licznymi krwiakami. Dodatkowo stwierdzono złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia. Łączna wysokość uszczerbku to 25%. Na drodze sądowej uzyskaliśmy 70.000 złotych, w tym zwrot utraconych dochodów i prywatnego leczenia. 

Przykład 3

Wystający kabel był przyczyną wypadku przy pracy, podczas którego ucierpiał nasz Klient. Doszło do skręcenia stawu skokowego. ZUS stwierdził 7% trwałego uszczerbku i przyznał blisko 8.000 złotych. Od pracodawcy, który nie zabezpieczył kabla uzyskaliśmy dodatkowo 7.000 złotych zadośćuczynienia, zwrot kosztów leczenia w wysokości 1500 złotych oraz zwrot zaliczki 2000 złotych wpłaconej na urlop, który nie doszedł do skutku. 

W każdym przypadku zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji dotyczącej odszkodowania za skręcenie stawu skokowego. To nic nie kosztuje, zajmuje chwilę, a może spowodować znaczne podwyższenie odszkodowania. 

Za darmo sprawdź, czy przysługuje Tobie odszkodowanie

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę