Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny
Kuna – zwierzę niekoniecznie pożądane koło domu
Kuna to ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, który charakteryzuje się wydłużonym ciałem, krótkimi łapkami, trójkątnymi uszami, małymi oczami, ostro zakończonym pyskiem, który wyposażony jest w niezbyt duże, ale ostre zęby. Kuny ważą około 500 g, co czyni je stosunkowo niewielkimi ssakami. Są wszystkożerne i polują pod osłoną nocy. No właśnie, polują, a potrafią być uparte i złośliwe. Kuny są zwinne, szybkie i niezwykle sprytne. Z powodzeniem wspinają się po rożnych obiektach, takich jak np. drzewa. Mogą roznosić wściekliznę. A kojarzą się przede wszystkim ze szkodami, które te małe złośnice wyrządzają, nam, biednym ludziom. Szkody wyrządzone przez kuny są rzadziej spotykane niż szkody komunikacyjne. Zapewne dlatego wielu właścicieli domów i samochodów nie wie, kiedy i jakie odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny im przysługuje. Poniżej zamieszczamy najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania dotyczące szkód wyrządzonych przez kuny.
Pomagamy w podobnych sprawach
Czy miasto lub państwo ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez kuny?
Zniszczenia wyrządzone przez kuny mogą być całkiem kosztowne. Dlatego warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania odszkodowania za szkody spowodowane przez działania kun. Niestety, w świetle obowiązujących przepisów prawa, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność wyłącznie za działania zwierząt wskazanych w przepisach prawa (są to żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, a także bobry). Za szkody wyrządzone przez pozostałe dzikie zwierzęta, a takim niewątpliwie jest kuna, nie ponosi odpowiedzialności ani miasto, ani Skarb Państwa.
Czy ubezpieczenie domu obejmuje szkody wyrządzone przez kuny?
Za zniszczenia wyrządzone przez kuny nie ponosi odpowiedzialności Skarb Państwa, ani miasto, ale nie oznacza to, że nie masz szans na uzyskanie odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny z innych źródeł. Jeśli poniesione przez działanie kun szkody dotyczą domu, np. zniszczeń materiału dociepleniowego i izolacji, uszkodzeń instalacji i kabli elektrycznych, a także, jeśli został uszkodzony dach lub poddasze, możesz uzyskać odszkodowanie z własnej polisy. Za szkody wyrządzone przez kuny może odpowiadać Twój ubezpieczyciel. Wszystko zależy od OWU (Ogólnych Warunków Umowy). Co to oznacza? Jeśli postanowienia Twojej umowy z ubezpieczycielem nie obejmują szkód wyrządzonych przez zwierzęta, nie otrzymasz żadnych środków z ubezpieczenia. Bardzo często kuny niszczą części samochodów, np. przegryzając kable. W takiej sytuacji również możesz otrzymać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny z własnej polisy samochodowej.
Za darmo sprawdź, czy Twoja polisa zapewnia wypłatę odszkodowania za szkody spowodowane przez kuny
Pomagamy w podobnych sprawach
Wypłata odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny
Jeśli posiadasz polisę ubezpieczeniową, która obejmuje swoim zakresem szkody wyrządzone przez kuny, to należy Ci się pełne odszkodowanie za działanie kun, czyli za powstałe szkody, należy Ci się odszkodowanie w pełnej wysokości. Niestety, jak pokazuje nasza praktyka, ubezpieczyciele niechętnie wypłacają swoim klientom odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny. A jeśli już zechcą wypłacić ubezpieczenie, najczęściej kwota wypłaconego świadczenia w ramach ubezpieczenia jest zbyt niska i znacząco odbiega od kwot wskazanych w polisie. Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie możesz się poddawać. Nie możesz odpuścić walki o pieniądze z ubezpieczenia, które Ci przecież przysługują. Pomyśl, ile składek opłaciłeś… Przecież to nie miałoby sensu. Po co płacić składki, jeśli nie walczymy o to, co nam się należy? Jeśli ubezpieczyciel odmówił Ci wypłacenia odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny lub zaniżył kwotę ubezpieczenia, musisz przede wszystkim złożyć reklamację. To pierwszy krok. W reklamacji należy się powołać na konkretne postanowienia i warunki umowy. Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że reklamacja zostanie przez ubezpieczyciela rozpatrzona negatywnie. Ubezpieczyciele nie mają zbyt wiele do stracenia, liczą, że zniechęcą klientów do walki o pieniądze, często wykorzystując w pewnym stopniu ich niewiedzę i nieznajomość prawa. Ale nie martw się, nic straconego. W takiej sytuacji możesz bez problemu wystąpić z powództwem do właściwego sądu.
Przykład: Grasują u Ciebie kuny. Sprawdzasz treść polisy, zgodnie z którą należy Ci się odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny. Wypełniasz wniosek udostępniony przez ubezpieczyciela X. Ubezpieczyciel odmawia wypłaty środków pieniężnych. Wówczas Ty składasz reklamację na decyzję odmowną. I teraz jest kilka możliwości. Pierwsza- ubezpieczyciel rozpatruje reklamację pozytywnie. Druga opcja- ubezpieczyciel nie podejmuje decyzji w określonym czasie, co należy postrzegać jako reklamację rozpatrzoną w pozytywny sposób. Trzecia możliwość- odmowa wypłaty świadczenia. I co wtedy? Ty podejmujesz decyzję, czy występujesz do sądu z powództwem.
Pamiętaj, że negocjacje i rozmowy z ubezpieczycielami są trudne, najczęściej posiłkują się przepisami odsyłającymi, a treść umowy jest skomplikowana i niejasna, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Dlatego warto powierzyć rozmowy doświadczonym graczom na rynku.
Czy koszty odstraszenia kuny podlegają zwrotowi?
Osoby, które zauważyły kręcące się po okolicy kuny, często szukają w Internecie informacji, jak pozbyć się kuny. Istnieje wiele metod, wśród których wymienić można żywołowne pułapki. Opierają się na tym, że po schwytaniu zwierzęcia, wywozi się intruza w odległe miejsce i wypuszcza na wolność. Im dalej go wypuścisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że do Ciebie wróci. Jeśli powyższa metoda nie jest z różnych względów odpowiednia dla Ciebie i w dalszym ciągu zachodzisz w głowę, myśląc, jak zwalczyć kunę, możesz zastosować bardziej radykalne metody. Na rynku dostępne są różnorakie odstraszacze, których skuteczność nie została przez nas zbadana. Jednak według zapewnień producentów, jeśli sen z powiek spędza Ci myśli, jak odstraszyć kunę, warto z nich skorzystać, bo działają. Właściciele samochodów i domów ponoszą różnorakie koszty odstraszenia kun. Są one dość wysokie. Warto zerknąć na postanowienia polisy i OWU. Prawdopodobnie ubezpieczyciel zwraca koszty odstraszenia kuny. Jednak należy mieć na względzie, iż nie każdy ubezpieczyciel przewiduje taką opcję. Jakie koszty zwraca ubezpieczyciel w ramach polisy? Zarówno koszty zwalczenia kuny, jak i zabezpieczenia przed kunami, a dokładniej przed szkodami wyrządzonymi przez kuny. Jeśli Twój ubezpieczyciel zwraca koszty odstraszenia kuny, musisz posiadać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą obecność kun, konieczność zastosowania instalacji zabezpieczenia przeciw kunom lub naprawy szkód.