ODSZKODOWANIE ZA SZKODĘ W BUDYNKACH ROLNYCH

brown hay on tractor under white and blue sky during daytime

Zaniżone odszkodowania to zmora rolników. Zniszczony budynek rolniczy i otrzymana od ubezpieczyciela kwota, która nie wystarcza na odbudowę zniszczeń po wichurze, zalaniu czy pożarze. Niestety praktyki zakładów ubezpieczeń często są niezgodne z przepisami i należy skutecznie walczyć o wyższe odszkodowanie.

Kiedy przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia budynków gospodarstwa rolnego?

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego ma charakter obowiązkowy. Stąd w przypadku ich zniszczenia uzyskanie odszkodowania reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny w artykule wymienia przypadki, w których wypłacane jest odszkodowanie. Ma to miejsce, gdy szkoda jest powstała w wyniku działania ognia, huraganu (o prędkości nie mniejszej niż 24 m/s), powodzi, podtopień, a także deszczu, gradu oraz opadów śniegu będących obciążeniem dla budynku. To także sytuacje, w których do szkody doszło z powodu uderzenia pioruna, zejścia lawiny, tąpnięcia czy obsunięcia się ziemi. Do zdarzeń tego rodzaju zalicza się także upadek statku powietrznego – obiekt rolny zostaje uszkodzony w wyniku katastrofy lotniczej bądź przymusowego lądowania samolotu.

Odszkodowanie tego typu przysługuje każdemu rolnikowi, który zawarł umowę ubezpieczenia budynków z ubezpieczycielem.

Do elementów objętych ubezpieczeniem obowiązkowym należą między innymi fundamenty oraz stropy budynku, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, instalacje, izolacje oraz tynku, a także elementy dodatkowe, takie jak schody czy części wykończeniowe obiektu. W rozszerzonym zakresie można wykupić dodatkową polisę obejmującą zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody, maszyny i sprzęt rolniczy.

Wysokość odszkodowania za zniszczenie budynku rolniczego

Jak ustala zakład ubezpieczeń odszkodowanie za zniszczenia budynków rolniczych?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych odszkodowanie wypłacane jest w różny sposób w zależności od tego, czy rolnik podjął naprawę, odbudowę lub remont, czy też nie. Jeżeli nie podjęto czynności naprawczych, to odszkodowanie wypłacane jest na podstawie corocznie aktualizowanych cenników zakładów ubezpieczeń. Jeżeli budynek jest odbudowywany lub remontowany odszkodowanie wypłaca się na podstawie kosztorysu wystawionego przez podmiot dokonujący odbudowy lub naprawy. 

Co oznacza zużycie techniczne budynku i czy ubezpieczyciel słusznie je stosuje?

Bardzo często w decyzjach zakładów ubezpieczeń pojawia się pojęcie „zużycie techniczne” budynku. Co to takiego? Ubezpieczając stuletnią stodołę zakład ubezpieczeń przyjmuje jej wartość rzeczywistą. Przyjmuje zatem, że stodoła jest warta 100.000 złotych, jednak jej stopień zużycia technicznego wynosi 90% i stąd suma ubezpieczenia będzie równa 10.000 złotych. 

Zakłady ubezpieczeń jednak zupełnie niesłusznie stosują tą samą zasadę do ustalenia wysokości odszkodowania. Jeżeli koszt naprawy tej stodoły wyniesie 9.000 złotych, to ubezpieczyciel ponownie potrąca 90% od kosztów naprawy i wypłaca odszkodowanie za zniszczenie stodoły w wysokości 900 złotych! Jest to bezprawne i niesłuszne. Zgodnie z przepisem art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych w takiej sytuacji można uwzględnić jedynie faktyczne zużycie techniczne budynku od dnia zawarcia polisy do dnia szkody, czyli najczęściej ułamek procenta. Ta praktyka kosztuje rolników zazwyczaj co najmniej kilka tysięcy złotych. Prowadzimy takie sprawy z sukcesem, sporządzamy także kosztorysy, które uznają zarówno zakłady ubezpieczeń, jak i sądy. Skontaktuj się szybko z nami, aby podwyższyć odszkodowanie. 

Niedoubezpieczenie budynku rolniczego a odszkodowanie

Szereg problemów występuje także przy niedoubezpieczeniu budynku. Zakłady ubezpieczeń stosują zasadę proporcji obniżając wypłacone odszkodowanie. Kwestia ta wywołuj wiele wątpliwości i warto w każdym takim przypadku skonsultować się ze specjalistami.

Jak w praktyce wygląda podwyższenie odszkodowania z ubezpieczenia budynków rolniczych?

Podstawą naszego działania jest ustalenie, czy rolnik dokonał naprawy, remontu lub odbudowy. Jeżeli zaczął takie prace, to sporządzamy na zlecenie rolnika kosztorys dokumentujący wykonane prace. Sporządzamy następnie reklamację do zakładu ubezpieczeń, a jeżeli nie uzyskamy całości odszkodowania występujemy na drogę sądową. Wszystko zaczyna się od darmowej konsultacji, z której możesz skorzystać już teraz. 

A w praktyce:

  • odszkodowanie za zniszczoną stodołę. Kwota wypłacona przez zakład ubezpieczeń: 11.212 złotych. Kwota uzyskana przez nas w drodze ugody: 24.000 złotych.
  • odszkodowanie za zniszczoną chlewnię. Kwota wypłacona przez ubezpieczyciela: 3.200 z potrąceniem 75% zużycia technicznego. Kwota wywalczona przez nas w sądzie: 16.234 złote plus odsetki za okres trzech lat!
  • odszkodowanie za spaloną w pożarze gospodarstwa rolnego stajnię. Kwota przyznana przez zakład ubezpieczeń: 8.021 złotych. Kwota wywalczona na podstawie naszego kosztorysu: 27.111 złotych.
  • odszkodowanie za oborę zniszczoną podczas wichury. Kwota przyznana przez zakład ubezpieczeń: 4.000 złotych. Kwota podwyższona przez nas: 12.500 złotych. 

Odwołanie od decyzji w sprawie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Od decyzji ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie wypłaty odszkodowania przysługuje odwołanie. Reklamacja niesłusznej decyzji ubezpieczyciela często jest skuteczna. W przypadku, gdy nie zostanie uznana poszkodowanemu przysługuje droga sądowa.

Jakie są najczęstsze problemy związane ze szkodą budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego?

Co w przypadku odmowy odszkodowania za zniszczenie budynków rolniczych?

Odmowa często powiązana jest z tym, że zakład ubezpieczeń kwestionuje siłę wiatru lub wystąpienie opadów. W każdym spornym przypadku warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela składając reklamację, która musi zostać rozpoznana w ustawowym terminie. Warto w celu jej przygotowania skonsultować szkodę rolną ze specjalistami.

Jak wypłacane jest odszkodowanie w przypadku remontu budynku rolnego systemem gospodarczym?

Najczęściej rolnicy remontują uszkodzone budynki bez dokumentowania remontu fakturami. Często pracę wykonują sami lub przy pomocy zaprzyjaźnionych osób. W takim przypadku zakłady ustalają niesłusznie odszkodowanie według własnych cenników. W rzeczywistości rolnik może przedstawić kosztorys sporządzony na własne zlecenie i powinien on stanowić podstawę wypłaty odszkodowania za zniszczony budynek rolniczy.

Czy zakład ubezpieczeń może uwzględnić stopień zużycia budynku rolniczego w kosztorysie, który sporządził poszkodowany?

Jest to temat wielu sporów między ubezpieczycielami a rolnikami. Zakład ubezpieczeń może jedynie uwzględnić faktyczne zużycie budynku rolniczego od dnia obowiązywania polisy do dnia szkody. W praktyce zakład uwzględnia zużycie dwa razy -przy ustaleniu sumie ubezpieczenia i przy wypłacie odszkodowania. Jest to niesłuszne, niesprawiedliwe i bezprawne. Te praktyki zaniżają odszkodowania o wiele tysięcy złotych i każdą taką decyzję należy skarżyć.

Czy warunkiem wypłaty wyższego odszkodowania za szkodę w budynkach rolnych może być przedstawienie faktur dotyczących remontu?

Nie ma takiej konieczności. Rolnik może odbudować budynek systemem gospodarczym i przedstawić zakładowi ubezpieczeń sporządzony na swoje zlecenie profesjonalny kosztorys.

Rolnicy płacą składki, aby czuć się bezpiecznie w razie niepodziewanego zdarzenia. Niestety, ubezpieczyciele często zaniżają odszkodowanie. W każdym takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Pierwszy krok to darmowa konsultacja – skorzystaj już teraz i odzyskaj swoje pieniądze.

    Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

    Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:



    Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

    * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę