Smagnięcie biczem

odszkodowanie za smagnięcie biczem

Ten uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku wziął swoją nazwę od gwałtownego ruchu głowy, który przypomina swoim przebiegiem ruch bicza. Uszkodzenie typu whiplash, czyli smagnięcie biczem dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa i jest dość powszechnym zjawiskiem. Mimo to wciąż niewielu poszkodowanych zdaje sobie sprawę, że i w tym przypadku można otrzymać odszkodowanie.

Okoliczności doznania urazu kręgosłupa szyjnego typu whiplash

Najczęstszą przyczyną urazu smagnięcia biczem są wypadki drogowe takie jak np. stłuczki. Dzieje się tak głównie dlatego, że w takich momentach szyja poddana jest dość dużemu obciążeniu. Nieprawidłowo wyregulowany zagłówek kierowcy lub pasażera w przypadku takiego uszkodzenia może mieć tragiczne skutki. Co charakterystyczne, samochód nie musi poruszać się z dużą prędkością, aby powstał uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku. Wręcz przeciwnie, urazy typu whiplash najczęściej zdarzają przy małych prędkościach. Do tego typu urazu może dojść także podczas upadku na nartach lub z wysokości.

Objawy urazu kręgosłupa szyjnego typu smagnięcia biczem

Jakie są typowe objawy urazu kręgosłupa szyjnego po wypadku? Urazowi whiplash po wypadku drogowym towarzyszy zazwyczaj:

 • ból karku
 • sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa
 • ograniczony zakres ruchu
 • ból głowy

Po wypadkach komunikacyjnych u poszkodowanego występować może także ból łopatki, ramienia, nudności, zawroty głowy, tkliwość mięśni. Bóle po wypadku samochodowym czy upadku często promieniują do ręki, powodując jej drętwienie.

Po zgłoszeniu się poszkodowanego smagnięciem biczem do lekarza najczęściej stwierdzane jest skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa (S13.4 według klasyfikacji ICD-10) często z dopiskiem whiplash, smagnięcie biczem, uraz biczowy kręgosłupa szyjnego.

Czas wystąpienia objawów smagnięcia biczem oraz pomoc medyczna

Objawy typowe dla smagnięcia biczem nie muszą pojawić się od razu, dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące powypadkowe zmiany fizyczne. O tym, że doznaliśmy urazu kręgosłupa szyjnego typu smagnięcie biczem świadczą bóle kręgosłupa po wypadku. W razie ich wystąpienia trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, gdzie powinna zostać przeprowadzona specjalistyczna diagnostyka.

Leczenie zazwyczaj wymaga podania środków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie. Często zalecane jest też noszenie kołnierza ortopedycznego, jednak należy pamiętać, aby nie nosić go dłużej, niż wymagają tego zalecenia lekarskie. Jeśli ból kręgosłupa szyjnego po wypadku nadal nie ustępuje, konieczne będzie podjęcie rehabilitacji. Najczęściej po tych właśnie działaniach objawy ustępują.

Zdarzają się też jednak przypadki, w których uraz whiplash powoduje długotrwałe zespoły bólowe. Dlatego objawy neurologiczne po wypadku samochodowy mogą świadczyć o naprawdę poważnym urazie, którego nie wolno zlekceważyć. Skutki tego z pozoru niegroźnego wypadku mogą być odczuwalne nawet przez kilkanaście lat. Dlatego objawów smagnięcia biczem nie należy bagatelizować i poddać się leczeniu urazu biczowego!

Czy za smagnięcie biczem przysługuje zadośćuczynienie i odszkodowanie?

W przypadku urazów szyi typu whiplash (smagnięcie biczem) powstałych w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia komunikacyjnego każdemu uczestnikowi, poza wyłącznie winnym wypadku, przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy.

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę ma za zadanie w takiej sytuacji zrekompensować uciążliwy, choć krótkotrwały ból związany z urazem kręgosłupa szyjnego, noszenie kołnierza ortopedycznego, ograniczenia w życiu codziennym. Dodatkowo poszkodowany może żądać odszkodowania za uraz kręgosłupa w wypadku samochodowym, czyli: zwrotu przejazdów na badania lekarskie i rehabilitację, zakupu zaleconych leków i zwrotu kosztu zakupu kołnierza na szyję, tapingu oraz prywatnego leczenia, jeżeli czas oczekiwania w publicznej placówce był zbyt długi. Odszkodowanie za uraz biczowy kręgosłupa obejmuje także zwrot kosztów prywatnej rehabilitacji. Jest ona niezbędna szybko po zdarzeniu, a czas oczekiwania na tę usługę w systemie NFZ jest bardzo długi.

Osoba poszkodowana może także uzyskać rekompensatę za opiekę sprawowaną przez osoby najbliższe. Jest ona zasadna, gdy ból szyi po wypadku uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Często uraz szyi po wypadku samochodowym powoduje, że osoba poszkodowana nie może ruszać głową, sięgać wysokich przedmiotów, czy nawet prowadzić samochodu. Ból kręgosłupa po smagnięciu biczem powodować może konieczność leżącego trybu życia i unikania aktywności związanej z obracaniem głową.

Ubezpieczyciel sprawcy z polisy OC powinien także wyrównać utracony zarobek powstały w wyniku zwolnienia po urazie kręgosłupa w wypadku. Może to być część wynagrodzenia z umowy o pracę lub zlecenie, nieuzyskane z powodu wypadku premie i nagrody oraz zmniejszony dochód z działalności gospodarczej podczas zwolnienia lekarskiego.

Odszkodowanie za uraz szyi po wypadku (smagnięcie biczem)

Czynniki wpływające na kwotę odszkodowania za uraz kręgosłupa szyjnego

Wysokość zadośćuczynienia zależy m.in od długości leczenia, wpływu urazu kręgosłupa po wypadku na życie osobiste, rodzinne, społeczne oraz zawodowe poszkodowanego (np. utrudnienie pracy siedzącej), a także dodatkowych problemów takich jak na przykład niedogodności żołądkowe spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leków przeciwbólowych w związku z bólami szyi po wypadku.

Kwota zadośćuczynienia może być całkowicie różna nawet, gdy ten sam uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku nastąpi u dwóch osób jadących tych samym samochodem.

Przykład sprawy o odszkodowanie za smagnięcie biczem, którą prowadziliśmy:

Młode małżeństwo, Jacek i Kornelia wybrali się do znajomych do Krakowa. Po drodze zastanawiali się, jak spędzą wyjazd, na który czekali od dawna. Byłą to miła odskocznia od codziennej rutyny związanej z pracą i opieką na dziećmi. 

Niestety, przed Krakowem w korku na światłach w ich pojazd uderzył samochód. Wprawdzie nasi Klienci dotarli do znajomych, ale zamiast kolacji przy winie czekała ich wizyta na SOR. Diagnoza lekarska była oczywista: uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku typu smagnięcie biczem. Jacek i Agata mieli zepsuty wyjazd. Kiedy ketonal przestał działać ból uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. W kołnierzach ortopedycznych małżonkowie z trudem wrócili do domu. Agacie ból minął po serii zabiegów rehabilitacyjnych, natomiast Jacek pomimo rehabilitacji i środków przeciwbólowych nadal odczuwał dolegliwości. Wystąpiliśmy w ich imieniu o odszkodowanie. W sprawie Agaty zawarliśmy ugodę z ubezpieczycielem dotyczącą odszkodowania za uraz kręgłupa szyjnego na 2500 złotych, natomiast sprawa Jacka trafiła do sądu. Po dwuletnim procesie sąd zasądził od ubezpieczyciela kwotę 16.100 złotych tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za smagnięcie biczem.

Wydawać by się mogło, że obie osoby powinny dostać taką samą kwotę. Tak jednak nie jest. Agata odczuwała ból szyi po kolizji drogowej, jednak objawy te szybko ustąpiły. Natomiast u Jacka uraz szyi po wypadku samochodowym spowodował zespół bólowy kręgosłupa szyjnego. Odszkodowanie za smagnięcie biczem musiało więc uwzględnić objawy neurologiczne po wypadku samochodowym, w którym ucierpiał Jacek. Stąd odszkodowanie za uraz kręgosłupa po wypadku samochodowym było wyższe w jego przypadku niż odszkodowanie z OC sprawcy przyznane żonie.

Stopień urazu a wysokość odszkodowania za smagnięcie biczem

W wyniku niewielkich urazów, w przypadku których dolegliwości bólowe ustępują po kilku tygodniach, kwota odszkodowania będzie niższa. Trzeba jednak pamiętać, że i w tej sytuacji należy zebrać wiarygodne dowody takie jak rachunki, dokumentacja medyczna oraz opis problemów zdrowotnych spowodowanych wypadkiem, które później należy przedstawić zakładowi ubezpieczeń. Nie bez znaczenia pozostają też straty moralne, które ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensować.

Gdy pomimo rehabilitacji i leczenia objawy nie ustępują, wysokość zadośćuczynienia może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wyższe kwoty zadośćuczynienia przysługują poszkodowanym, u których stwierdzono np. zespół bólowy kręgosłupa. Ta choroba może utrudniać wykonywanie pracy, prowadzenie samochodu, opiekę nad dzieckiem czy seniorem, a nawet codzienne czynności domowe. A te czynniki również mają wpływ na wysokość odszkodowania.

Przykład – Odszkodowanie za poważny uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku samochodowym

Nasz Klient ucierpiał w wypadku podczas pracy jako przedstawiciel handlowy. Stojąc na czerwonym świetle, poczuł nagle bardzo mocne uderzenie w tył swojego samochodu. Siła uderzenia spowodowała uraz typu whiplash, który początkowo nie był odczuwalny.

Poszkodowany musiał nosić kołnierz i przyjmować leki przeciwbólowe. Po serii rehabilitacji dolegliwości nie ustępowały, więc niezbędne okazało się dalsze przyjmowanie lekarstw. W konsekwencji tych zdarzeń pogorszyły się możliwości zawodowe poszkodowanego, gdyż nie mógł on już przebywać dłuższych tras samochodem. Z tego powodu konieczna była zmiana pracy. Niestety wynagrodzenie na nowym stanowisku nie było już tak wysokie, jak na poprzednim.

ZUS ustalił, że w wyniku wypadku nasz Klient doznał 20% trwałego uszczerbku na zdrowiu i wypłacił mu ponad 18 000 złotych. A zakład ubezpieczeń 5 000 złotych, jednak po wniesieniu sprawy do sądu dopłacił kolejne 25 000 złotych, pokrywając też koszty leczenia. Poszkodowany otrzymał łącznie blisko 50 000 złotych za pozornie niegroźny uraz

Odmowa wypłaty odszkodowania za skręcenie kręgosłupa szyjnego po wypadku

Ubezpieczyciele często bagatelizują dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego po wypadku oraz odczuwaną krzywdę, a w konsekwencji tego odmawiają wypłaty zadośćuczynienia za uraz szyi po wypadku lub rażąco zaniżają odszkodowanie za uraz kręgosłupa szyjnego. Kwoty wypłacane na tym etapie często mieszczą się w granicach od 500 do 2 000 złotych. Większe sumy można uzyskać na drodze postępowania sądowego, gdzie w zależności od indywidualnych okoliczności sprawy można uzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Przykład  – Odszkodowanie za bóle szyi po wypadku samochodowym

Nasza Klientka po zgłoszeniu sprawy otrzymała odmowę wypłaty odszkodowania za smagnięcie biczem i bóle szyi po kolizji drogowej. Zakład ubezpieczeń stwierdził, że badania nie wykazały zmian pourazowych. Po reklamacji uzyskaliśmy zadośćuczynienie w kwocie 3 000 zł oraz zwrot kosztów leczenia, w tym odszkodowanie za zakup kołnierza ortopedycznego. A po skierowaniu sprawy do sądu uzyskaliśmy dodatkowe 9 000 zł w drodze ugody. Tyle uzyskaliśmy za ból szyi po wypadku.

W sprawach, które prowadzimy, zmieniamy niekorzystną decyzję zakładu ubezpieczeń. Walczymy o to, żeby ubezpieczyciele nie bagatelizowali bólu szyi po wypadku samochodowym. Często udaje się to dzięki złożonej reklamacji. Niekiedy konieczne jest jednak skierowanie sprawy do sądu. Dbamy o to, aby nasi Klienci otrzymywali możliwie najwyższe odszkodowania i zadośćuczynienia za smagnięcie biczem.

Najczęściej zadawane pytania związane z odszkodowanie za ból szyi po wypadku samochodowym.

 

Czy przysługuje mi odszkodowanie za noszenie kołnierza ortopedycznego?

Odszkodowanie za smagnięcie biczem wypłacane z OC sprawcy obejmuje kilka elementów. Wśród nich jest zwrot kosztów zakupu kołnierza ortopedycznego. Domagać się można tego odszkodowania związanego z leczeniem smagnięcia biczem na podstawie faktury, paragonu, potwierdzenia płatności. Dodatkowo, fakt noszenia kołnierza może wpłynąć na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jeżeli samo noszenie było uciążliwie, a kołnierz oszpecał poszkodowaną lub poszkodowanego, to wysokość zadośćuczynienia za uraz biczowy będzie większa.

Ile procent można uzyskać za smagnięcie biczem?

W przypadku urazowego zespołu bólowego kręgosłupa szyjnego po smagnięciu biczem wysokość trwałego uszczerbku a zdrowiu może być orzeczona pomiędzy 5 a 20 procent. Natomiast uszkodzenie kręgosłupa szyjnego z ograniczeniem ruchomości to uszczerbek wielkości 15%, a przy zesztywnieniu kręgosłupa nawet do 50%. W przypadku krótkotrwałego bólu szyi po wypadku uszczerbek na zdrowiu nie wystąpi. Jednak zadośćuczynienie w tym przypadku i tak może przysługiwać.

Jaka będzie wysokość odszkodowania za smagnięcie biczem?

W przypadku polisy własnej będzie to wynik mnożenia stopnia uszczerbku i sumy ubezpieczenia. W przypadku polisy z OC sprawcy kwoty odszkodowania za uraz szyi po wypadku wyniosą od 2 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zależnie od skutków urazu.

Czy za sam ból szyi po wypadku samochodowym można uzyskać odszkodowanie?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy przysługuje nawet w przypadku niewielkich obrażeń ciała i rozstroju zdrowia. Jeżeli leczenie nie ograniczyło tylko do wizyty na SOR i konieczne było noszenie kołnierza, przyjmowanie środków przeciwbólowych, oszczędzający tryb życia to zadośćuczynienie przysługuje z powodu utrzymującego się bólu szyi po wypadku.

Czy za zwolnienie po wypadku samochodowym z powodu urazu szyi przysługuje odszkodowanie?

Ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek wyrównać utracony dochód. Jeżeli po wypadku dochody z umowy o pracę, cywilnoprawnej, czy działalności gospodarczej były mniejsze, to z polisy OC straty te powinny zostać wyrównane.

Jesteśmy specjalistami od dochodzenia odszkodowań za ból szyi po wypadku samochodowym. Jeżeli doznałeś smagnięcia biczem, odczuwasz ból szyi po wypadku, poniosłeś koszty leczenia, a ubezpieczyciel nie chce wypłacić Tobie należnego odszkodowania lub je zaniża skontaktuj się z nami. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna. Zadzwoń teraz 535 02 02 32.

  Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

  Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:  Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

  * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę