Wypadki samochodowe i komunikacyjne.
Czy wiedziałeś, że prawo do odszkodowania z OC sprawcy przysługuje każdemu, kto brał udział w wypadku drogowym z wyjątkiem sprawcy?
Czy wiedziałeś, że zadośćuczynienie z OC sprawcy to nie wszystko, co możesz uzyskać? Przysługuje Tobie także zwrot kosztów leczenia w prywatnych placówkach, wyrównanie dochodów, zwrot kosztów opieki, a nawet zwrot kosztów dojazdów związanych z leczeniem.
Czy wiedziałeś, że odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym z polisy OC sprawcy uzyskiwane przy pomocy kancelarii odszkodowawczej jest średnio dwa razy większe niż odszkodowanie uzyskiwane samodzielnie?
Wyobraź sobie, że walcząc o wysokie odszkodowanie z wypadku komunikacyjnego korzystasz z pomocy wyspecjalizowanych prawników, lekarzy orzeczników, rzeczoznawców.
Wyobraź sobie, że nie musisz sprawdzać przepisów prawnych, żeby wiedzieć o jakie odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy możesz wystąpić i czy nie otrzymałeś zaniżonego odszkodowania.
Wyobraź sobie, że nie musisz dzwonić i pisać do ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się o stan sprawy. Całe postępowanie po wypadku komunikacyjnym o odszkodowanie powypadkowe masz pod kontrolą.
Na szczęście nie musisz sobie wyobrażać, aby tak wyglądało dochodzenie odszkodowania po wypadku. Prowadzimy sprawę w ten sposób, abyś mógł zająć się odzyskaniem zdrowia, a my zajmiemy się resztą. O przebiegu sprawy uzyskasz pełną informację, a całe postępowanie po wypadku komunikacyjnym przeprowadzimy zamiast Ciebie.
Jakie odszkodowanie za wypadek dla Ciebie uzyskamy?
Gdy jesteś osobą poszkodowaną w wypadku drogowym firma ubezpieczeniowa wypłaca pieniądze nie tylko za uszkodzenia samochodu. Tobie też się należą, jeśli doznasz jakiegoś uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia.
Odszkodowanie za wypadki komunikacyjne przysługuje każdej pokrzywdzonej osobie: kierowcy, pasażerom, pieszym i rowerzystom. Oczywiście nie dotyczy to sprawcy wypadku.
Co przysługuje w ramach odszkodowania po wypadku samochodowym?
Jest jedna prosta zasada. Ucierpiałeś w wypadku komunikacyjnym? Za wszystko powinien zapłacić sprawca w ramach odszkodowania powypadkowego. W związku z obowiązkiem ubezpieczenia odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC sprawcy. Możesz domagać się zwrotu kosztów:
- strat materialnych, na przykład uszkodzonego telefonu, fotelika dziecięcego, bagażu,
- leczenia oraz rehabilitacji
- dojazdu do lekarzy
- protez lub wózka inwalidzkiego
- opieki nad osobą poszkodowaną
Kiedy przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy?
Możesz zwrócić się do nas, jeżeli potrzebujesz pomocy w związku z:
- zaniżeniem odszkodowania za samochód uszkodzony w wypadku,
- wypłatą odszkodowania za wynajem pojazdu zastępczego,
- holowaniem samochodu po wypadku,
- utratą wartości rynkowej auta
- rozstrojem zdrowia po wypadku samochodowym,
- wypadkiem w autobusie, pociągu, tramwaju,
- wypadkiem, którego sprawca zginął,
- wypadkiem, którego sprawcą jest cudzoziemiec,
- wypadkiem podczas załadunku lub rozładunku
- wypadkiem, który miał miejsce zagranicą,
- wypadkiem, którego sprawca nie został ustalony albo nie posiadał polisy OC,
- wypadkiem komunikacyjnym w pracy,
- odszkodowaniem z polisy NNW pojazdu.
Masz aż trzy lata na to, aby złożyć wniosek o zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. Jeśli jednak sprawca wypadku został skazany prawomocnym wyrokiem, czas na złożenie wniosku wydłuża się dwudziestu lat. Nawet, jeśli sprawca zginął w trakcie wypadku i z tego powodu umorzono postępowanie przeciwko niemu.
Odszkodowania komunikacyjne – kwoty, które są możliwe do uzyskania
Co daje skierowanie sprawy do kancelarii odszkodowawczej? Przede wszystkim pewność, że jesteśmy specjalistami i że poprowadzimy Twoją sprawę szybko i sprawnie. Wysokość odszkodowania z OC sprawcy zależy od wielu czynników, jednak najważniejszy jest stopień uszczerbku na zdrowiu i wpływ obrażeń na dalsze życie poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej prowadzimy takie sprawy o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, w których występują:
Zadośćuczynienie przysługuje Tobie jednak także, gdy nie można określić uszczerbku na zdrowiu.
Dzięki skorzystaniu z pomocy specjalistów uzyskasz pieniądze szybciej i w wyższej kwocie niż samodzielnie. A przecież na tym zależy osobom poszkodowanym w wypadkach! Badania potwierdzają, że odszkodowania wypłacane klientom profesjonalnych kancelarii są dwukrotnie wyższe niż w pozostałych sprawach.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy i Tobie powinny być wypłacone pieniądze z tego tytułu, albo czy nie należy Ci się więcej, niż uznała firma ubezpieczeniowa, napisz do nas, bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy, co robić dalej – zapraszamy do kontaktu.
Za darmo sprawdź czy przysługuje Ci odszkodowanie za wypadek – wypełnij prosty formularz
Kolizje drogowe – najczęstsze pytania i wątpliwości (FAQ)
Kolizje drogowe związane są często z obrażeniami i stratami zarówno bezpośrednich uczestników zdarzenia, jak i osób trzecich. Dlatego odszkodowanie za wypadki komunikacyjne przysługuje każdej pokrzywdzonej osobie – zarówno kierowcy, jak i pasażerom, pieszym czy rowerzystom – z wyjątkiem, oczywiście, bezpośredniego sprawcy. Pamiętajmy o tym, że w przypadku wypadku komunikacyjnego odszkodowanie nie jest przywilejem, na który trzeba zasłużyć. To nasze prawo, które należy umieć odpowiednio wyegzekwować.
Podstawą dochodzenia roszczeń może być nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale także związana ze zdarzeniem krzywda, ból, jak i straty materialne (np. uszkodzone auto bądź rower). Należy pamiętać, że odszkodowanie za wypadki komunikacyjne należy się każdej pokrzywdzonej osobie, która nie jest wyłącznym sprawcą kolizji.
Od czego zależy wysokość kwoty, którą otrzymam?
Wysokość i rodzaj odszkodowania za wypadki komunikacyjne zależy od stopnia powstałej krzywdy. Może to być zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji, ale nie tylko. Ofiara wypadku może wnosić o zwrot kwoty odpowiadającej wysokości utraconych w czasie leczenia zarobków. Rekompensata dotyczy także zwrotu kosztów naprawy auta, holowania, wynajęcia pojazdu zastępczego czy też wartości utraconych bagaży, odzieży, itp.
Co robić, jeśli padniemy ofiarą kolizji?
Przede wszystkim należy dokładnie spisać dane sprawcy wypadku komunikacyjnego. Zadbaj o to, aby mieć na piśmie nie tylko jego imię i nazwisko wraz z numerem PESEL. Zanotuj również model pojazdu sprawcy, numer rejestracyjny oraz numer polisy OC. Jeśli w wyniku wypadku Twój stan okaże się zbyt ciężki, ustaleniem tych danych zajmie się wezwana na miejsce policja.
O jakich dokumentach warto pamiętać?
Jeśli pozwala Ci na to Twój stan zdrowia, postaraj się o wizytę w szpitalu i dokładne badanie stanu zdrowia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nic Ci nie dolega! Po pierwsze pewne przypadłości mogą dać pierwsze objawy dopiero kilka godzin po wypadku. Po drugie zaś warto od samego początku zadbać o gromadzenie wiarygodnej dokumentacji medycznej w postaci przeprowadzonych obdukcji, skierowań i zaświadczeń wystawionych przez lekarzy oraz fotografii wyraźnie przedstawiających doznane obrażenia. To samo tyczy się dokumentów potwierdzających nasz pobyt w szpitalu. W miarę możliwości nie wnioskujmy o skrócenie naszego pobytu w szpitalu – ubezpieczyciel może to potraktować jako komunikat oznaczający, że doznana krzywda jest w istocie mniejsza niż postulowana.
Ile mam czasu na zgłoszenie wypadku ubezpieczycielowi?
Wypadki komunikacyjne, szczególnie te ciężkie, w wyniku których doznaliśmy ciężkich obrażeń lub straciliśmy bliskie osoby, są ogromnym obciążeniem dla ludzkiej psychiki. Wiele osób może z tego powodu potrzebować najpierw dużo czasu na to, aby dojść do siebie nie tylko fizycznie, lecz również psychicznie – pogodzić się ze stratą i zaleczyć powstałe traumy. Dlatego też w przypadku wypadku samochodowego bądź komunikacyjnego przysługują Ci 3 (trzy) lata na to, aby złożyć wniosek o odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. Jeśli zaś sprawca wypadku został skazany prawomocnym wyrokiem, termin ten wydłuża się do 20 (dwudziestu) lat. To samo dzieje się w sytuacji, gdy sprawca zginął podczas wypadku i z dokładnie tego powodu umorzono toczące się postępowanie karne.
W jakim czasie otrzymam odszkodowanie?
Terminy wypłacania przyznanych kwot odszkodowania są opisane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokument ten stwierdza, że standardowym terminem, w jakim ubezpieczyciel powinien zapoznać się z dostarczoną dokumentacją oraz wydać ostateczną decyzję, to 30 (trzydzieści) dni. Nie są to jednak jedyne możliwe scenariusze, jakie należy wziąć pod uwagę, starając się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Istnieje bowiem możliwość, że uda się uporać ze wszystkimi formalnościami przed upływem tego terminu.
Postępowanie skrócone przy kolizji samochodowej
Niektóre towarzystwa oferują zaczęły w ostatnich latach oferować przyspieszone procedury, które teoretycznie mogą skrócić cały proces nawet do dwóch tygodni. Oszczędność czasu wynika między innymi stąd, że ocena szkód może odbyć się na podstawie zdjęć przesłanych przez obie strony, nie zaś przez wyznaczonego w tym celu rzeczoznawcę. Nie każdy wypadek będzie jednak wystarczającym uzasadnieniem do uruchomienia przyspieszonej ścieżki administracyjnej. Szczegółowe warunki ustala sam ubezpieczyciel, który może wprowadzić ograniczenia w wysokości możliwej do zgłoszenia szkody lub wykluczyć wszystkie wypadki komunikacyjne, przy których musiała interweniować policja.
Dopuszczalne opóźnienia w wypłacie kwoty odszkodowania
Niestety należy się liczyć z tym, że może dojść do opóźnień na którymś etapie postępowania odszkodowawczego. Także takie sytuacje są ujęte we wspomnianej wyżej ustawie. Jeśli standardowy termin 30 dni został przekroczony, ubezpieczyciel przede wszystkim powinien poinformować na piśmie stronę poszkodowaną. Zaistniałe opóźnienie może wynikać z tego, że nie dostarczyliśmy wszystkich dokumentów, ubezpieczyciel ma zastrzeżenia do niektórych z nich lub nie jest w stanie określić przebiegu wypadku komunikacyjnego w standardowym terminie określonym przez ustawę.
Gdy tylko te problemy zostaną rozwiązane, ubezpieczyciel ma obowiązek przelać należność w przeciągu 14 dni. Cały proces zaś nie powinien zająć więcej niż 90 dni, licząc od pierwszego zgłoszenia. Jeśli nie otrzymamy kwoty po upływie 90 dni, możemy zwrócić się do sądu z prośbą o pomoc w wyegzekwowaniu należnych nam pieniędzy.
Natychmiast potrzebuję uzyskać odszkodowanie – co wtedy?
Czasem zdarza się, że nie możemy czekać 90 lub nawet 30 dni, aż otrzymamy nasze odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Może wynikać to między innymi z konieczności udania się na rehabilitację, która ma na celu przywrócenie sprawności sprzed wypadku lub przynajmniej zminimalizowanie konsekwencji wypadku komunikacyjnego. Terapie tego rodzaju zaś mogą być wyjątkowo kosztowne i poza zasięgiem niektórych domowych budżetów. W takiej sytuacji możemy wnioskować o wypłatę zaliczki pochodzącą z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego.
Zasądzona kwota odszkodowania jest za niska
Wiele osób niestety podziela mylne przekonanie, że – raz podjęta – decyzja ubezpieczyciela jest nieodwołalna i ostateczna. Jest to bardzo dalekie od prawdy, ponieważ tak jak uzyskanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest naszym prawem, tak jest też nim odwołanie się od decyzji, którą uważamy za niesprawiedliwą. Na odwołanie się od decyzji przysługują nam trzy lata. Jeśli nasza reklamacja zostanie odrzucona, przysługuje nam jeszcze prawo zwrócenia się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencję.
Sprawca nie posiada polisy OC?
Kilkukrotnie zaznaczyliśmy już, że odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku. Tak samo ewentualna zaliczka mająca pokryć pilne, bieżące potrzeby. Można sobie jednak wyobrazić sytuację, w której sprawca wypadku komunikacyjnego w ogóle nie ubezpieczył swojego samochodu, jego polisa niedawno straciła ważność lub sam sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Także wtedy jednak możemy uzyskać należne zadośćuczynienie za pośrednictwem UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W bazie danych UFG możesz także sprawdzić ważność polisy OC sprawcy wypadku.
W opisywanym przypadku możemy zgłosić wypadek komunikacyjny do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, także takiego, w którym nie mamy wykupionej polisy. Towarzystwo, do którego się zwrócimy, ma obowiązek przyjąć nasz wniosek. Kiedy pomyślnie uda się skompletować całą dokumentację (medyczną, rzeczoznawczą itp.), towarzystwo przekazuje sprawę dalej do UFG.
Co może pokrywać kwota odszkodowania?
Od sprawcy wypadku komunikacyjnego można żądać pokrycia między innymi kosztów:
• leczenia oraz rehabilitacji
• dojazdu do lekarzy
• protez lub wózka inwalidzkiego
• opieki nad osobą poszkodowaną
• ewentualnego pogrzebu
Oznacza to, że jako ofiara wypadku komunikacyjnego nie masz obowiązku czekania na umówione wizyty i terapie w publicznych placówkach medycznych. Jeśli Twój przypadek wymaga możliwie najszybszej interwencji lekarskiej, masz pełne prawo skorzystać z usług prywatnych lekarzy i opłacić je za pomocą przyznanego zadośćuczynienia.