DOCHODZENIE ODSZKODOWAŃ

Wielu poszkodowanych przypuszcza, że należy im się odszkodowanie. Mimo wszystko rezygnują z walki o środki pieniężne w obawie przed długim i skomplikowanym dochodzeniem odszkodowań. Tymczasem wcale nie trzeba się stresować i martwić dochodzeniem roszczeń. Jeśli przytrafiła Ci się szkoda, walcz o odzyskanie odszkodowania. Jak to zrobić? Samodzielnie, albo z pomocą firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz inną szkodę?

W życiu przytrafiają nam się różne niespodzianki. Niestety nie zawsze te miłe i przyjemne. Czasami dochodzi do szkody, zarówno szkody o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym. A my jesteśmy przecież pochłonięci sprawami życia codziennego. I często zapominamy o tym, że przysługuje nam odszkodowanie za szkodę lub uszczerbek na zdrowiu. Bywa też tak, że rezygnujemy z dochodzenia odszkodowania. Jaki jest powód? Mogą to być obawy przed trudnym kontaktem z ubezpieczycielem. Może to być brak wiedzy na temat procesu dochodzenia odszkodowania. Wbrew pozorom wiele osób nie wie, jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Lęk przed nieznanym jest czymś naturalnym. Ale mimo wszystko powinieneś walczyć o odszkodowanie. W końcu, czy masz aż tyle środków pieniężnych, że nie przydałby Ci się dodatkowy zastrzyk pieniędzy?

Jak wygląda proces dochodzenia odszkodowania?

Proces dochodzenia odszkodowania wbrew pozorom nie składa się z miliona następujących po sobie etapów. Od czego natomiast zależy, czy proces odzyskiwania odszkodowania będzie się przedłużał? Zależy to od:

 • prawidłowego działania, np. czy przesyłasz od razu odpowiednie dokumenty i wnioski,
 • tego, czy umiesz przygotować pełną dokumentację,
 • zdolności do prowadzenia rozmów z zakładami ubezpieczeń,
 • znajomości prawa.

Jeśli będziesz się ociągał w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji i sporządzaniu wniosku, proces dochodzenia odszkodowania będzie się wydłużał. Jeśli będzie Ci to szło wyjątkowo opornie, może okazać się, że Twoje roszczenie ulegnie przedawnieniu. A wtedy, jak to mówią: musztarda po obiedzie. Poza tym rozmowy z ubezpieczycielami nie należą do najprzyjemniejszych. To też może powodować, że będziesz ciągle odkładał kontakt z zakładem ubezpieczeniowym. A trzeba działać szybko. Musisz wiedzieć, że proces dochodzenia odszkodowania składa się tylko z 4 etapów:

 • zbierania informacji i dokumentów,
 • zgłoszenia szkody,
 • oczekiwania na decyzję,
 • oceny decyzji.

Przez lata praktyki dobrze poznaliśmy, jak dochodzi się odszkodowania. Opracowaliśmy system  pięciu kroków. Dzięki niemu uzyskujemy odszkodowanie sprawnie i szybko.

Zbieranie informacji i dokumentów do dochodzenia odszkodowania

Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie, musisz zgromadzić odpowiednie informacje i dokumenty. Przede wszystkim musisz znać dane sprawcy lub swojej polisy. Powinieneś znać nazwę ubezpieczyciela. Jeśli odszkodowanie obejmuje szkody rzeczowe, musisz udowodnić, iż jesteś właścicielem rzeczy. Co znaczy, że musisz mieć np. akt notarialny/wpis do księgi wieczystej w przypadku nieruchomości. W przypadku samochodu z kolei być wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Z kolei, gdy szkoda obejmuje inne ruchomości – dowód zakupu rzeczy.

Pamiętaj! Możesz dochodzić odszkodowania za szkodę poniesioną na zniszczonej rzeczy otrzymanej w prezencie. Wówczas wystarczy oświadczenie darczyńcy.

Jeśli w związku ze szkodą utraciłeś dochód i chcesz, aby odszkodowanie uwzględniło ten fakt, musisz dodatkowo przedstawić zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. W przypadku szkody związanej z obrażeniami ciała, lista dokumentów może być dłuższa.

Ważne! Wypłata odszkodowania nastąpi tylko wtedy, kiedy przedstawisz ubezpieczycielowi właściwe dokumenty! Po kilkunastu latach działania w branży, doskonale wiemy, co jest potrzebne i jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Na życzenie Klienta, samodzielnie gromadzimy dokumentację.

Zgłoszenie szkody

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela jest kolejnym etapem dochodzenia odszkodowania. Jeśli już zostaną zgromadzone odpowiednie dokumenty i informacje, należy zgłosić szkodę. Szkodę zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Czyli tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca posiada ważną polisę OC. Oczywiście może się zdarzyć, że nie znasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Wówczas możesz skorzystać z bazy UFG. Korzystanie z bazy jest intuicyjne. Więcej informacji na temat tego, co to jest UFG, jest tutaj .

Jeśli sprawca jest nieznany, możesz zgłosić szkodę do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel rozpocznie likwidację szkody. Następnie przekaże dokumentację do UFG.

Jeśli masz problem ze zgłoszeniem szkody, pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy uzyskasz od firmy pomagającej w odszkodowaniach.

Oczekiwanie na decyzję ubezpieczyciela

Po zgłoszeniu szkody nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać na decyzję ubezpieczyciela. Przepisy prawa regulują kwestie długości odpowiedzi na szkodę. Niestety, ubezpieczyciele mają to do siebie, że lubią przeciągać zarówno odpowiedź na decyzję, jak i samą wypłatę odszkodowania. Co do zasady ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź na zgłoszoną szkodę. Czyli w ciągu 30 dni powinieneś otrzymać decyzję na zgłoszoną szkodę z PZU lub innego zakładu ubezpieczeń. W niektórych uzasadnionych sytuacjach, termin ten może ulec wydłużeniu.

Pamiętaj! Towarzystwo ubezpieczeniowe nigdy nie może zwlekać z wypłatą odszkodowania powyżej 90 dni od dnia zgłoszenia szkody!

Jeśli nie wiesz, co robić, kiedy ubezpieczyciel nie daje znaku życia, nie bój się prosić o pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań. Firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania doskonale znają się na dochodzeniu odszkodowań.

Ocena decyzji ubezpieczyciela 

Jeśli otrzymałeś decyzję od ubezpieczyciela, zapoznaj się dokładnie z jej treścią. Teoretycznie mogą mieć miejsce 3 sytuacje. Bo o tym, że otrzymasz odszkodowanie wyższe niż oczekiwane możesz zapomnieć.

 1. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Zgadzasz się z decyzją zakładu ubezpieczeń. Dotyczy to również wysokości odszkodowania.
 2. Ubezpieczyciel, co prawda wypłaci Ci odszkodowanie, ale w innej wysokości niż się spodziewałeś.
 3. Ubezpieczyciel wydaje decyzję odmowną, tj. nie wypłaci Ci żadnego odszkodowania.

Jeśli ubezpieczyciel wypłaci Ci wnioskowaną kwotę – nasze gratulacje. Najczęściej jednak mają miejsce dwie pozostałe sytuacje. Co wtedy? Po pierwsze, musisz napisać reklamację do zakładu ubezpieczeń. Jeśli reklamacja nie przyniesie spodziewanych skutków, należy skierować powództwo do właściwego sądu. Pamiętaj, że prawo stoi po Twojej stronie. Ale interpretacja przepisów nie jest łatwa, ale nasi specjaliści z firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań doskonale znają obowiązujące prawo, co jest niezbędne w kontakcie z ubezpieczycielem.

Jak działają firmy pomagające uzyskać odszkodowanie?

Firma pomagająca uzyskać odszkodowanie, taka jak Delikta Odszkodowania, tworzona jest przez specjalistów wyróżniających się znakomitą znajomością obowiązujących przepisów prawa. Ale nie tylko! Firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania są na bieżąco z orzecznictwem sądowym. Ponadto firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowań znają najczęstsze praktyki towarzystw ubezpieczeniowych na krajowym rynku. Wszystko to wpływa na skuteczność podejmowanych działań. Nie ma znaczenia, czy jest to UNIQA, PZU czy Warta lub inny ubezpieczyciel. Zakres współpracy z firmą odszkodowawczą uzależniony jest od warunków umowy z klientem i przebiegu postępowania.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie dokładnie działania podejmie za Ciebie firma pomagająca uzyskać odszkodowanie – skontaktuj się z nami

Pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań – czy to się opłaca?

Pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań zawsze się opłaca. Jesteśmy skuteczni w tym, co robimy. Oczywiście, firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowań zarabiają na świadczeniu usług, otrzymując za pracę i wkład w odzyskanie Twojego wynagrodzenia, wynagrodzenie prowizyjne. Ale prowizja firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań boli mniej niż zaniżone odszkodowanie lub jego brak.

Zadzwoń do nas i umów się na darmową wycenę

Więcej informacji na temat tego, czy warto korzystać z kancelarii odszkodowawczej uzyskasz tutaj.

 

  Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

  Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:  Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

  * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę