ODSZKODOWANIE ZA UPADEK Z KONIA

person riding on horse

Jazda konna to popularna forma aktywności. Niestety, jest związana z ryzykiem wypadku lub urazu. W razie wypadku podczas jazdy konnej, poszkodowany ma prawo do odszkodowania. Kto je wypłaca i od czego zależy odszkodowanie za wypadek podczas jazdy konnej?

Sprawdź czy uzyskasz odszkodowanie za upadek z konia i w jakiej wysokości!

Kto płaci odszkodowanie za wypadki związane z jazdą konna?

W razie wypadku podczas jazdy konnej, osoba poszkodowana może dochodzić odszkodowania od różnych podmiotów. W zależności od okoliczności wypadku, odszkodowanie może zostać wypłacone przez ubezpieczyciela, właściciela konia lub stadninę, z którą związana była jazda.

Duża część osób aktywnych fizycznie wykupuje polisę NNW z której może przysługiwać świadczenia z tytułu powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak również dodatkowe świadczenia np. za niezdolność do pracy wskutek upadku z konia albo za poniesione koszty leczenia.

Odszkodowanie od stadniny lub właściciela konia przysługuje, gdy ponosi on odpowiedzialność za wypadek podczas jazdy konnej. Zgodnie z art. 431 kodeksu cywilnego kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

Sprawdź czy uzyskasz odszkodowanie za upadek z konia i w jakiej wysokości!

Uzyskanie odszkodowania za wypadek podczas jazdy konnej nie jest więc sprawą prostą. Przede wszystkim ważne w sytuacjach spornych jest wykazanie zawinienia stadniny lub właściciela konia. Na czym ta wina może polegać?

 • na zbyt szybkim szkoleniu i dopuszczeniu do jazdy konnej nieprzygotowanej osoby,
 • na złym dobraniu konia,
 • na spłoszeniu się konia, który spowoduje szkodę najbliżej stojącej osobie,
 • na pogryzieniu przez konia podczas karmienia,
 • na braku dokładnych informacji i instrukcji, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych

Prawo przewiduje ważne ułatwienie dla osób poszkodowanych. Nie muszą oni udowodnić winy stadniny. To stadnina musi udowodnić brak winy.

W przypadku, gdy właściciel konia jest rolnikiem odszkodowanie wypłaci jego ubezpieczyciel w ramach systemu ubezpieczeń obowiązkowych z wysoką sumą ubezpieczenia. W pozostałych przypadkach ubezpieczenie OC jest dobrowolne i w razie jego braku odszkodowania należy dochodzić bezpośrednio od stadniny.

Sprawdź czy uzyskasz odszkodowanie od stadniny za upadek z konia i w jakiej wysokości!

Odszkodowanie za upadek z konia

Najczęstszym rodzajem wypadku podczas jazdy konnej jest upadek z konia. W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo do odszkodowania, jeśli wypadek wynikł z winy właściciela konia lub stadniny. W takim przypadku, poszkodowany może dochodzić odszkodowania za koszty leczenia, koszty rehabilitacji oraz ewentualną utratę dochodu z powodu niezdolności do pracy.

Warto zaznaczyć, że w przypadku upadku z konia, poszkodowany może ponosić część odpowiedzialności za wypadek. W takim przypadku wysokość odszkodowania może zostać obniżona o odpowiedni procent przyczynienia.

Wysokość odszkodowania zależy od doznanych obrażeń. W przypadku upadków z konia konsekwencje mogą być poważne. Odszkodowanie za złamanie nogi, ręki, kręgosłupa może sięgnąć w takich przypadkach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku polisy NNW oprócz trwałego uszczerbku na zdrowiu decyduje suma ubezpieczenia i warunki polisy. W przypadku negatywnej decyzji ubezpieczalni zawsze można złożyć odwołanie lub wystąpić na drogę sądową.

Sprawdź czy uzyskasz odszkodowanie za upadek z konia i w jakiej wysokości!

Dochodzenie odszkodowań od stadniny lub właściciela konia

Dochodzenie odszkodowań od stadniny lub właściciela konia może być czasochłonne i skomplikowane. W przypadku wypadku, warto skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania. Poszkodowany powinien zgromadzić wszelkie dokumenty dotyczące wypadku, takie jak protokół zdarzenia, dokumenty medyczne oraz ewentualne świadectwa świadków.

Poszkodowani w wypadkach podczas jazdy konnej mają prawo do odszkodowania, jeśli wypadek wynikał z winy właściciela konia lub stadniny lub wykupili własną polisę. W sprawach tych warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby uzyskane odszkodowanie nie było zaniżone. Nasze doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań może być kluczowe w skutecznej walce o wysokie odszkodowanie. Skontaktuj się już teraz i skorzystaj z darmowej konsultacji.

  Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

  Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:  Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

  * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę