ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK NA ROLKACH

Nadszedł sezon wiosenno – letni. Ludzie coraz chętniej wychodzą na dwór. Znaczna część osób podejmuje aktywności fizyczne, takie jak jazda na rolkach. Niestety jest to sport kontuzjogenny. Złamanie nadgarstka i uraz rzepki, to tylko niektóre z urazów, które mogą się przytrafić. Warto w tak trudnej chwili pamiętać, że może Ci przysługiwać odszkodowanie za wypadek na rolkach i to nie tylko z własnej polisy!

Bezpieczna jazda na rolkach 

20 maja zeszłego roku weszły w życie ważne postanowienia w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Uprzednio, rolkarze byli traktowani na równi z pieszymi. Natomiast aktualnie rolki zaliczane są do Urządzeń Wspomagających Ruch, czyli UWR , co oznacza urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa, rolkarze muszą ustępować pierwszeństwa przechodniom. Co ważne, mogą poruszać się po ścieżce rowerowej i po chodniku. Ale w przypadku chodnika – wyłącznie z prędkością podobną do tempa przemieszczania się pieszego. Poza tym rolkarze muszą poruszać się z taką prędkością, aby mogli zapanować nad rolkami Ponadto muszą zachowywać bezpieczny odstęp w trakcie wykonywania jakichkolwiek manewrów, czyli np. podczas manewru omijania. Rolkarze muszą liczyć się z wprowadzeniem zakazu:

 • czepiania się innych pojazdów,
 • jazdy pod wpływem alkoholu,
 • jazdy pod wpływem narkotyków,
 • jazdy tyłem,
 • przewożenia i ciągnięcia jakichkolwiek ładunków, zwierząt i osób.

Niezastosowanie się do przepisów prawa może skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela za upadek na rolkach, nawet wtedy, kiedy doszło do złamania lub innych uszkodzeń.

Odszkodowanie za upadek na rolkach – skąd przysługuje odszkodowanie?

Odszkodowanie za upadek na rolkach jest dodatkowym wsparciem finansowym, które chociaż w pewnym stopniu rekompensuje poszkodowanemu cierpienia i ewentualne straty. Wśród najczęściej występujących urazów podczas upadku na rolkach zalicza się:

Jeśli przytrafił Ci się wypadek na rolkach, odszkodowanie co do zasady możesz otrzymać z własnej polisy NNW. Ale to nie jedyne źródło, z którego może należeć Ci się odszkodowanie.

Polisa NNW a odszkodowanie za upadek na rolkach

Podstawowym źródłem uzyskania odszkodowania za wypadek na rolkach jest polisa NNW. Jeśli doszło do upadku na rolkach, w wyniku którego poniosłeś uszczerbek na zdrowiu, stwierdzono np. skręcenie stawu łokciowego lub naderwanie mięśni, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z tabelą uszczerbków zawartą w warunkach umowy. Ważne! Ubezpieczyciel zamieszcza w umowach klauzule wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody i wypadki, do których doszło w określonych sytuacjach. Wśród sytuacji wyłączających odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń wymienić można przede wszystkim przestępstwo i bycie w stanie nietrzeźwości. 

Przykład: podczas grilla z przyjaciółmi wypiłeś kilka kieliszków wódki i piwo. Następnie wybrałeś się na rolki. Niestety straciłeś równowagę i przewróciłeś się łamiąc sobie nogę. Zadzwoniłeś na pogotowie. Z badań wykonanych na SOR-rze wynika, że masz we krwi 2 promile alkoholu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie kwestionował obowiązek wypłaty odszkodowania. Co ważne, jeżeli Twój stan nietrzeźwości nie miał wpływu na wypadek, to odmowa wypłaty odszkodowania za wypadek na rolkach nie jest słuszna. Może być tak, gdy np. wpadłeś do niezabezpieczonej studzienki.

Co ważne, odmowa wypłaty odszkodowania to nie koniec. Od każdej decyzji możesz się odwołać, jeśli uważasz ją za niesprawiedliwą. Dotyczy to zarówno zaniżenia odszkodowania, jak i odmowy jego wypłaty.

Odszkodowanie za wypadek na rolkach od zarządcy drogi

Odszkodowanie za wypadek na rolkach od zarządcy drogi przysługuje Ci wtedy, kiedy upadek miał miejsce z jego winy. 

Przykład: jedziesz po chodniku lub drodze osiedlowej na rolkach. W nawierzchni brakuje kostki lub powstała dziura w jezdni. W wyniku czego wpadłeś jednym kółkiem do dziury, co z kolei skutkowało bolesnym upadkiem na rolkach. Wówczas odszkodowanie należy Ci się również od zarządcy drogi.

W praktyce najczęściej wina zarządcy wynika z zaniedbania i utrzymaniu nierównej nawierzchni. Mamy doświadczenie w walce o odszkodowanie za wypadek na nierównej nawierzchni. Może to być także zapadnięta studzienka kanalizacyjna jak  w sprawie, którą prowadziliśmy z sukcesem.  Natomiast udowodnienie winy zarządcy nie jest proste. Dlatego zadbaj o dokumentację fotograficzną i świadków.

Odpowiedzialność za zwierzę i odszkodowanie za upadek na rolkach z winy zwierzęcia

Odpowiedzialność za zwierzę co do zasady spoczywa na hodowcy lub osobie, która się zwierzęciem posługuje. Dlatego w sytuacji, kiedy do upadku na rolkach dochodzi z winy zwierzęcia, hodowca lub posługujący się zwierzęciem zobowiązany jest do wypłaty poszkodowanemu odszkodowania za upadek na rolkach.  Odpowiedzialność hodowcy opiera się na winie w nadzorze. W przypadku, gdy pies spowoduje wypadek na rolkach możesz domagać się odszkodowania od jego właściciela.

Wypadki na rolkach – pozostałe przypadki

Wypadki na rolkach zdarzają się również z winy pieszych, rowerzystów lub kierowców pojazdów samochodowych. Jeśli miał miejsce wypadek komunikacyjny z Twoim udziałem, ale nie z Twojej winy, odszkodowanie za upadek na rolkach będzie Ci przysługiwać również z OC sprawcy wypadku. W przypadku wypadków spowodowanych przez pieszych lub rowerzystów, odszkodowanie będzie Ci przysługiwać z OC w życiu prywatnym.

Co decyduje o tym, skąd odszkodowanie za upadek na rolkach?

Tym, co decyduje o tym, skąd odszkodowanie za upadek na rolkach zostanie Ci wypłacone jest przede wszystkim przyczyna upadku oraz okoliczności, w których doszło do wypadku. Oczywiście w przypadku odszkodowania za upadek na rolkach ważną rolę odgrywa również posiadanie własnej polisy NNW oraz treść OWU.

Jeśli masz wątpliwości, czy za wypadek na rolkach przysługuje Ci odszkodowanie z własnej polisy – skontaktuj się z Kancelarią Odszkodowawczą Delikta Odszkodowania, która pomoże Ci ocenić, skąd odszkodowanie za upadek na rolkach powinieneś otrzymać.

Wysokość odszkodowania za wypadek na rolkach

Wysokość odszkodowania za wypadek na rolkach zależy od poniesionej szkody. Oczywiście w zależności od rodzaju urazu i jego wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie i dotychczas prowadzone życie, zmieni się wysokość wypłaconego odszkodowania za upadek na rolkach. Generalnie, im większa szkoda, tym wyższe odszkodowanie za upadek na rolkach dostaniesz. W praktyce wygląda to tak, że odszkodowanie za skręcenie stawu łokciowego będzie niższe niż odszkodowanie za zerwanie więzadeł lub złamanie nadgarstka. Warto mieć na względzie, że z pozoru błahy upadek na kość ogonową może skutkować jej pęknięciem lub złamaniem, za co przysługiwać Ci będzie odszkodowanie. Na pewno wysokość odszkodowania za upadek na rolkach powinna być proporcjonalna do poniesionej szkody. Niewątpliwie ocena adekwatnej wysokości należnego odszkodowania jest trudna dla osoby niezwiązanej z branżą odszkodowawczą. Dlatego warto skonsultować się z doświadczoną kancelarią odszkodowawczą. Zwłaszcza, że ubezpieczyciele niechętnie wypłacają odszkodowania za wypadki na rolkach.

Uzyskaj bezpłatną poradę w sprawie odszkodowania za wypadek na rolkach. Sprawdź, kto zapłaci Tobie świadczenie oraz czy nie otrzymałeś zaniżonego odszkodowania. 

 

  Chcesz od razu zacząć starania o wyższe odszkodowanie?

  Napisz do nas - w odpowiedzi wyślemy listę potrzebnych dokumentów i poprowadzimy Cię dalej:  Klikając przycisk „WYŚLIJ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu w sposób i w zakresie, o jakich mowa w oświadczeniu znajdującym się pod linkiem

  * Wysłanie dokumentów przyspiesza analizę